Padişahın Ebrusu
7. baskı
 
İlk Kitaplar (3-8 yaş)Resimli Öykü

Padişahın Ebrusu

Aysel Gürmen

Resimleyen: Huban Korman
Editör: Mine Soysal

Ebruyla renklenen, yaratıcı düşünceyle derinleşen modern bir masal.

Ülkemizin tanınmış çocuk kitapları yazarı Aysel Gürmen, geleneksel el sanatlarımızın en ilginçlerinden biri olan ebruyu çocuklara anlatıp sevdiriyor. Ödüllü sanatçı Huban Korman’ın özgün resimleri ve tasarımıyla derinlik kazanan kitap, çocuklar kadar büyükleri de etkiliyor. Geçmişten çıkıp gelen dertli Padişah’ın, sanatın günlük yaşamdaki işlevine işaret eden öyküsü, yaratıcı düşünceyi ve kültürel değerlerimizi yüceltiyor. Günümüzün tanıdık okul gerçekliğinden yola çıkan resimli öykü, 16. yüzyıl Osmanlı dünyasına uzanan masalsı bir yolculukla boyutlanırken, çağımızın en büyük sorunlarından olan sahteciliğin karşısına sanatsal üretimin özgünlüğünü ve taklit edilemezliğini koyuyor. Kitap, çocuğu sanatla buluşturmanın, onda estetik bir uğraş ve merak duygusu yaratmanın, eğitimin en vazgeçilmez öğesi olduğunu bir kez daha hatırlatıyor.

Konusu

Yerinde duramayan çocukların okuduğu Zıpzıplar Okulu’na günün birinde yaşlıca bir adam geldi, atölyesini kurup ebru yapmaya başladı. Ebru ustası, bir süre sonra zıp zıp zıplamaktan vazgeçip kendisini izlemeye dalan çocuklara bir masal anlattı: Yüzlerce yıl önce, fermanları taklit edilerek halkı dolandırılan Padişah, ülkesinin her yanına haberciler yollamış, derdine çare aramış. Sarayın bahçesinde dertli dertli dolanırken, eski dostu Ebru Ustası’na armağan ettiği köşke ulaşmış yolu. İşte o günden sonra, kimse Padişah’ın fermanlarını taklit edememiş. Acaba nasıl dersiniz?..

Aysel Gürmen
YAZAR

Aysel Gürmen

1956’da Kıbrıs’ta doğan Aysel Gürmen, Boğaziçi Üniversitesi İşletme ve Eğitim Bölümleri’ni bitirdikten sonra Yaygın Eğitim Yüksek Lisans Bölümü’ne devam etti. Çocuklar için “Selen” ve “Her Gün Büyüyorum” dizileri gibi kırktan fazla kitap yazdı. Çocuk kitapları yayımlayan Uçanbalık Yayınları’nın kurucuları arasında yer aldı ve on üç yıl yöneticiliğini yaptı. 2008’de Kırlangıç Yayınları’nı kurdu. Kültür Bakanlığı’nın düzenlediği 1995 Eflatun Cem Güney Özgün Çocuk Kitapları Yarışması’nda mansiyon, 2005 Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD) Yılın En İyi Okulöncesi Resimli Öykü Kitabı ve 2006 […]
 Yazar sayfasına git

Teknik Özellikler

48 sayfa
200x230 mm
1. hamur kâğıt
Renkli resimli
1. baskı: 2010
7. baskı: 2023
ISBN: 978-9944-717-42-7
Barkod: 978-9944-717-427

Önerilen Sınıflar

Anasınıfı1. Sınıf2. Sınıf

Temalar

ebru sanatıeğitimmasallariletişimusta-çırakokul yaşamıoyunyaratıcılıksahtecilikilgi alanlarıkültürel miras

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
ERDEMLER
SANAT

Scroll to Top
Scroll to Top