2000 Michael L. Printz Ödülü

2000 Coretta Scott King Onur Ödülü

Suçu ispatlanana kadar herkes gerçekten masum mu?

Newbery ve Coretta Scott King gibi saygın ödüllerin sahibi, dünya gençlik edebiyatının en önemli yazarlarından olan Walter Dean Myers, ON8’deki bu ilk romanında sıradışı anlatımıyla dikkati adalet kavramına çekiyor. On altı yaşındaki bir siyahinin gözünden, yargı sürecini bir film senaryosu tadında anlatıyor. Usta yazar, kendisine yöneltilen suçu anlamlandıramayan gencin yaşadığı yabancılaşmayı gözler önüne sererken, hukukun en temel ilkesini sorguluyor: Suçu ispatlanana kadar herkes masumdur! Öyle midir gerçekten?.. Yazarın ON8’deki diğer kitabı savaşın acımasız yüzünü yansıtan 1. Manga.

Konu Özeti

On altı yaşındaki “siyah” Steve Harmon, mahalledeki bir soygun nedeniyle suçlanarak gözaltına alınınca bütün dünyası yıkılır. Yetişkinlerle aynı koğuşta geçirdiği tutuklu yargılanma sürecinde onu yazdığı senaryo ve tutmaya başladığı günlük ayakta tutar. Ailesinin desteği kadar “beyaz” avukatının ona inandığını düşünmek de Steve’e dayanma gücü verir. Ancak dava ilerledikçe avukatının gözlerinde fark ettiği güvensizlikle baş edebilecek midir?..

Walter Dean Myers

1937 yılında ABD’nin Büyük Buhran zamanında Batı Virginia’da doğan Myers, annesinin ölümü üzerine Dean Ailesi tarafından evlatlık alınıp New York’un Harlem semtinde büyütüldü. Henüz on yedi yaşındayken Stuyvesant Lisesi’ni bırakıp orduya katıldı. Özellikle gençlik kitapları alanında tanınan ve şiir de yazan Myers, 1989’da Newbery Onur Ödülü’ne değer görülen Scorpions’u (Akrepler), 1993’te de hem Coretta Scott King hem de Newbery Onur ödüllerini kazanan ünlü kitabı Somewhere in the Darkness’ı (Karanlıkta Bir Yerde) yazdı. ABD’deki Uluslararası Okuma Derneği (International Reading Association) tarafından Arbuthnot Ödülü’ne, Amerikan Kütüphaneler Birliği’nin (ALA) Çocuklara Kütüphane Hizmeti Derneği (ALSC) tarafından da 2009 Arbuthnot Onur Konuşması Ödülü’ne değer görüldü. devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

1. Manga

Walter Dean Myers