Yazar

Guido Sgardoli

1965’te Venedik yakınlarındaki San Donà di Piave’de doğan Sgardoli, çağdaş İtalyan çocuk ve gençlik edebiyatının en dikkat çeken yazarlarındandır. Yazarlığın yanı sıra veterinerlik yapan ve tutkulu bir gezgin olan Sgardoli, birçok gezi dergisine ve internet sitesine yolculuklarıyla ilgili yazılar yazdı.

İlk kitabı 2004’te yayımlanan George W. Blatt – Amministratore condominiale’den (George W.Blatt – Apartman Yöneticisi) sonra, çeşitli hayvanlarla ilgili hikâyeler anlattığı Avventure allo Zoo (Hayvanat Bahçesi Maceraları) adlı diziyle ünlendi. Il Grande Libro degli Sgnuk (Sgnuk’ların büyük kitabı, 2006) adlı çocuk romanı, her yıl Uluslararası Gençlik Kütüphanesi’nin seçtiği kitaplardan oluşturulan White Ravens Kataloğu’nda yer aldı.

Çeşitli yaş grupları için otuza yakın kitap yazmış olan Sgardoli, Kaspar, il bravo soldato (Kahraman Asker Kaspar) adlı kitabıyla 2007’de Premio Ödülü’nü kazanırken, her yaştan okura hitap eden kitabı Eligio S.- I giorni della Ruota (Eligio S. – Yetimhane Günleri, 2008) ile de 2009 Bancarellino Ödülü’nü kazandı.

Sgardoli aynı yıl, En İyi Yazar dalında Hans Christian Andersen Ödülü’ne değer görüldü. Var Mısın? Yok Musun? (O sei dentro o sei fuori, 2010) adlı gençlik romanıyla çalışmalarına devam eden Sgardoli, oğlu ve dostlarıyla birlikte İtalya’da, Traviso’da yaşıyor. Yazarın son kitapları 2011’de yayımlanan The Frozen Boy (Donmuş Oğlan) ve Due per Uno (Bir yerine iki).

Yazarın kitapları

Scroll to Top
Scroll to Top