Mine Soysal - Patikalardan

Yılbaşı dileğim…

Yeni yılın taptaze, umut dolu heyecanı var içimizde bugünlerde. Yılbaşı coşkusu çoğumuz için mutluluk ve huzur veren olumlu duyguların uyanmasına ya da yeniden hatırlanmasına vesile. Yılbaşında çocuklarımız için, kendimiz için, tüm sevdiklerimiz için, bizi dünya üzerinde anlamlı kılan değerlerimiz ve vatanımız için dilekler diledik. Öncelikle sağlık dedik, ama hemen ardından başarı, huzur ve elbette, neşe dedik…

Uzun yıllardır kafa yorduğum için olsa gerek, kaç yılbaşıdır gece yarısı, eski yıl yeni yıla dönerken, tanımadığım milyonlarca çocuk ve genç adına bir dilek diliyorum. Çok basit bir dilek bu: Aileler, çocuklarının yaşamını daha anlamlı kılmanın bu yıl daha çok yolunu bulsunlar ve bunun en kısa yolu olan kitapları bir an önce keşfetsinler!

Evet; anneler, babalar, nineler, dedeler, ağabeyler, ablalar, kardeşler ve diğerleri kitap okusunlar. Bazen birlikte, bazen ayrı, herkes kendi sevdiği türde kitapları okusun. Sevdiği türde kitaplar okuyabilen her insan gibi, onlar da iyi zaman geçirsinler ve kendilerini iyi hissetsinler. O güne kadar fark etmedikleri yeni bir fikir ya da küçük bir ayrıntı takılsın akıllarına. Düşünsünler; birlikte düşünmek için paylaşsınlar. Okudukları kitaplar üzerine sohbet edebilsinler. Kısacası, en değerli yaşam iksiri olan iletişimi sağlamaya başlasınlar!

Evet, kaç yılbaşıdır hep bu dileği yineliyorum. İşin ilginç yanı, her yıl bu dileğe olan inancım daha çok artıyor; her seferinde daha büyük bir güç ve kararlılıkla diliyorum. Çünkü sayıları az da olsa, bu büyülü kaynağı keşfeden ailelerin yaşamlarının nasıl değiştiğini, birbirleriyle nasıl yakınlaştıklarını, birlikte geçirdikleri daracık zamanları nasıl kaliteli kıldıklarını izliyorum. Oysa, kitap okumayan ailelerin çocuklarıyla harçlık, okul, arkadaşlık gibi birkaç zorunlu konu dışında, televizyon programları, magazin haberleri ve futboldan başka hiçbir konuda konuşamadığı; zamanla çocuklarının yaşamını pek çok konuda adeta kâbusa dönüşterecek düşünsel bir fakirliğe mahkûm ettikleri acı bir gerçek. Bu durum mutlaka değişmeli.

Bizler çocuklarını, ailesini çok seven insanlarız. Çocuklarımız için hazırlanan yetkin kitapları bulup, onların okumasını sağlamayı ve bu kitaplar aracılığıyla çocuklarımızla yepyeni duygu ve düşünce köprüleri kurmayı başarabiliriz. Günışığı Kitaplığı on yıldır bunun için çalışıyor. 10 yıldır çocuklarımız için dünyada ve ülkemizde yazılmış en güzel çağdaş edebiyat eserlerini yayımlıyoruz. Çünkü, yılbaşı dileğim her yıl biraz daha gerçek oluyor. Elbette müthiş değişimler beklemiyorum, ama her geçen yıl daha çok ebeveynin, daha çok eğitimcinin ve daha çok çocuğun kitaplarla ilişki kurduğunu görüyorum. 2006 yılında bu büyüyü keşfedecek ailelere ne mutlu!..

Facebook Instagram Twitter Youtube