Mine Soysal - Patikalardan

Yaşasın tatil ve “çılgın” kitaplar!

Bugünlerde hem öğrenci milletinin hem de büyüklerin kafası dumanlı. Büyükler, iş yaşamı, ev işleri, sosyal yaşam, dostlar ve her türlü sorumlulukları ne denli zamanlarını alırsa alsın, yavrularının koskoca bir yaz tatili süresince ne yapacağını düşünmek ve planlamak durumunda. Öğrenciler, başarıları ve başarısızlıklarıyla, sevinçleri ve kederleriyle uzun bir öğrenim yılının sonunda sıcak, neşeli ve eğlenceli bir tatilin düşünü kuruyorlar. Önden planlanıp düşünülmezse bu uzun tatilin korkulu bir rüyaya dönüşüvereceğini her iki taraf da aslında iyi biliyor!

“Harika tatil” kavramını belirleyen temel ayraçın, tatilde geçen zamanı kaliteli, kafa boşaltıcı, unutturucu ve gerçekten dinlendirici kılabilmek olduğunu da biliyoruz. Bunun pek çok yolu var elbette. Eğlenceli, güvenli ve özellikle zamanın akışına hükmedebilen yollardan biri de kitap okumak. Öyleyse gelin, tatil süresince elimizden bırakamayacağımız, okurken zamanın nasıl geçtiğini fark etmeyeceğimiz, yaşamı ve kendimizi daha iyi anlamamızı sağlayacak ipuçları barındıran “çılgın” kitaplardan oluşan küçük bir kitaplık kuralım!

Özellikle çocuklar için oluşturulan tatil kitaplıkları aynı zamanda yetişkinlerle çocukların birlikte kitap okuma zamanları yaratmalarına, birlikte gülüp eğlenerek, birlikte düşünüp tartışarak zamanlarını daha anlamlı kılmalarını sağlıyor. İster kendi çocuğumuz, ister yeğenimiz, kardeşimiz, arkadaşımız, komşumuz ya da öğrencimiz olsun, herkes çocuklara tatilde okuyabilecekleri “akıllı” kitaplar armağan etmeli. Hangi çocuğun tatilde hangi kitapları hiç sıkılmadan, keyifle okuyabileceğini belirlemek için işinizi kolaylaştırdık!Türk ve dünya edebiyatından yayımladığı seçkin çocuk ve gençlik kitaplarıyla tanıdığınız Günışığı Kitaplığı’nın 2004 yaz tatili için önerdiği eğlenceli ve sıradışı kitap listelerine göz atmanız yeterli.

Evet! Günışığı Kitaplığı, bu yaz herkesi tatil kitaplıkları kurmaya davet ediyor. Tatile hazırlanan herkes, hangi yaşta olursa olsun, bütçesine göre kitap edinerek kişisel gelişimine katkı sağlayacağı gibi, çevresindeki çocuklar ve gençlere kitaplar armağan ederek onların tatili daha kaliteli yaşamasına katkıda bulunabilir. Yayınevimizin yaz okuma listelerini yaz süresince www.gunisigikitapligi.com adresinden sürekli izleyebilirsiniz.

Facebook Instagram Twitter Youtube