Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na başvuran ya da başvurmak isteyen adayların, bize sıklıkla sordukları soruları ve cevaplarını 4 başlık altında topladık.

A. Öyküye ilişkin sorular
B. Gönderime ilişkin sorular
C. Aday bilgilerine ilişkin sorular
D. Sonuçlara ilişkin sorular

A. ÖYKÜYE İLİŞKİN SORULAR

Yarışmaya katılmak için ne yapmak gerekiyor?
Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na sadece 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Eğer bu sınıflardan birindeyseniz, o yıl için Zeynep Cemali’nin bir kitabından yola çıkarak belirlenen temaya uygun yazacağınız bir öyküyle yarışmaya katılabilirsiniz. Yazdığınız öyküyü, Katılım Koşulları’na uygun olup olmadığını kontrol ettikten ve istenen kişisel bilgilerinizi ekledikten sonra, e-posta ya da posta yoluyla bize gönderebilirsiniz. Kişisel bilgilerinizi daha kolay ve eksiksiz yazmak için, Katılım Formu’nu da doldurup, mesajınıza ekleyebilirsiniz.

E-posta adresimiz:          yarisma@gunisigikitapligi.com
Posta adresimiz:             Günışığı Kitaplığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması
                                           Profilo Plaza, Cemal Sahir Sok. 26/28 B3 Mecidiyeköy 34387 İstanbul / Türkiye

Temaya sadık kalmak zorunda mıyım?

Evet; öykünüzün o yıl için belirlenen temayı işlemiş olması, öncelikle aranan koşullardan biridir.

Tema cümlesini kullanmak zorunda mıyız?

Hayır; tema cümlesini, yazacağınız öyküde kullanmak zorunda değilsiniz. Tema cümlesinin amacı, yılın temasına daha çabuk odaklanmanızı sağlamak ve temaya ilişkin değişik duygular, çağrışımlar, esinlenmeler arasında yönlenme yaratmaktır.

Öyküm 4 sayfayı geçti, kabul edilir mi?

Öykünüzün A4 (1 dosya kâğıdı) boyutunda 4 sayfayı geçmemesi, Katılım Koşulları’nda açıklıkla önerilmiştir. Öykünüzü farklı zamanlarda eleştirel bir gözle tekrar tekrar okuyarak, varsa gereksiz bölümlerinin farkına varabilir, bunları çıkararak kısaltabilirsiniz. Bu noktada, usta öykücü Cemil Kavukçu’nun yarışma adayları için öykü yazmaya ilişkin değerli ipuçları verdiği Öykü Öykü adlı yazısını okumanız yararlı olacaktır. Tüm çabanıza karşın yine de kısaltamadınızsa, bunu da belirterek, öykünüzü bize gönderebilirsiniz.

Öyküm 2 sayfadan az oldu, kabul edilir mi?

Öykünüzün A4 (1 dosya kâğıdı) boyutunda 2 sayfadan az olmaması, Katılım Koşulları’nda açıklıkla önerilmiştir. Öykünüzü farklı zamanlarda eleştirel bir gözle tekrar tekrar okuyarak, geliştirebileceğiniz bölümler, karakterler, betimlemeler vb. olabileceğinin farkına varabilir, bunları ekleyerek beklenen uzunluğa yaklaşmasını sağlayabilirsiniz. Bu noktada, usta öykücü Cemil Kavukçu’nun yarışma adayları için öykü yazmaya ilişkin değerli ipuçlarını anlattığı Öykü Öykü adlı yazısını okumanız yararlı olacaktır. Tüm çabanıza karşın yine de uzatamadınızsa, bunu da belirterek, öykünüzü bize gönderebilirsiniz.

Öyküme başlık koyamıyorum; kabul edilir mi?

Öykünüze mutlaka bir başlık koymalısınız. Başlık için, bazen öykünüzde geçen bir ifade, bazen de öykünün özüne işaret eden bir imge, bir sözcük yol gösterici olabilir. Etkili bir başlığın, öyküye katkısını göz ardı etmemelisiniz.

Öykümü size e-posta ile göndermek istiyorum. Hangi dosya formatında, nasıl düzenleyerek göndermeliyim?

Öykünüzü, örneğin Microsoft Office Word gibi bir yazı programı kullanarak yazmalı ve “doc” uzantısıyla kaydederek bize göndermelisiniz. Öykünüzün, rahat okunabilir bir yazı stili (fontu ile) ve yazı büyüklüğünde (punto ile) yazılması, okunmasını kolaylaştıracaktır. Bunun için, “Times New Roman” yazı stilini ve 12 puntoyu öneriyoruz. Ayrıca, kaç sayfa olursa olsun, öykünüzü tek bir dosya halinde göndermelisiniz. Sayfaların fotoğrafı çekilerek, ayrı ayrı görseller halinde gönderilen öyküler, yarattığı okuma zorluğu nedeniyle ne yazık ki, değerlendirmeye alınamamaktadır.

Öykümü daha önce bir internet sitesinde yayımlamıştım. Yarışmaya da gönderebilir miyim?

Öykünüzün yarışmaya kabul edilebilmesi için, basılı (gazete, dergi vb.) ya da dijital (internet siteleri, bloglar, sosyal medya vb.) herhangi bir mecrada yayımlanmamış olması gerekiyor. Bu konu, Katılım Koşulları’nda da açıklıkla belirtildiği ve çok önem verildiği için, yarışmaya gelen öykülerin hepsi internette tek tek taranıyor ve denetleniyor. Eğer öykünüzü herhangi bir yolla internette paylaştıysanız, yarışmaya katılmak için yeni bir öykü yazmalısınız.

Yolladığım öykümde daha sonra düzeltme yaptım. Size tekrar gönderebilir miyim?

Öykünüzü, farklı zamanlarda tekrar tekrar okuyup gerekli düzeltmeleri ve değişiklikleri yapıp, tamamen emin olduktan sonra göndermeniz en sağlıklısı olur. Yine de böyle bir ihtiyaç duyarsanız, düzeltilmiş öykünüzü son başvuru tarihinden 2-3 hafta önce yollamalısınız. Son başvuru tarihi yaklaştıkça aşırı yoğunlaşan başvurular nedeniyle, son haftalarda bu gibi düzeltme talepleri gözden kaçabilir.

Kardeşim 3. sınıf öğrencisi, ama çok güzel öykü yazıyor. Onun da öyküsünü göndersem kabul edilir mi?

Kardeşinizin güzel öyküler yazması çok değerli; onu içtenlikle kutluyoruz. Ancak, Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na yalnızca 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabiliyor. Kardeşinizin yazmayı sürdürmesini umuyor ve 6. sınıfa geldiğinde, yarışmaya mutlaka o yılın temasında yazdığı bir öyküsünü göndermesini bekliyoruz.

6, 7 veya 8. sınıf öğrencisi değilim. Yarışmaya neden katılamıyorum?

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na, Katılım Koşulları’nda açıklıkla belirtildiği üzere, sadece 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılabilir. Yarışmanın belirleyici ölçütü olan bu yaş aralığı, katılımcıların düşünce ve duygu gelişiminde daha ortak, daha adil bir dengenin gözetilmesini sağlamaktadır ve çok önemlidir.

İki arkadaş bir öykü yazdık. Göndersek kabul edilir mi?

Katılım Koşulları’nda açıklıkla belirtildiği üzere, yarışmaya her aday tek başına ve tek bir öyküyle katılabilir. Birden fazla yazarlı öyküler ne yazık ki, değerlendirmeye alınamıyor.

Öğretmenim öykümü düzeltebilir mi?

Öğretmeninizin, velinizin, size yardımcı olmak isteyen büyüklerinizin, hatta arkadaşlarınızın, yazdığınız öyküyü düzeltmemesini özellikle rica ediyoruz. Elbette, öykünüzü görüşlerine değer verdiğiniz kişilere okutabilir ve eleştirilerini öğrenebilirsiniz. Ancak yarışmanın seçici kurulu, öykülerde yaş uygunluğunu değerlendirmekte ve yetişkin eli değmemiş öyküleri seçmektedir.

Öykümü İngilizce ya da farklı bir dilde yazabilir miyim?

Hayır; yarışmanın dili Türkçe’dir ve Türkçe’nin doğru ve düzgün kullanılması da seçici kurulun titizlikle gözettiği ölçütlerden biridir.              

 

B. GÖNDERİME İLİŞKİN SORULAR

Öyküm elinize geçti mi?

Bize e-posta yoluyla ulaşan bütün öyküler için, kayıtları tamamlandıktan ve eksiği olup olmadığı denetlendikten sonra, en geç 1 hafta içinde yine e-posta yoluyla “elimize ulaştı” bilgisi veriyoruz. Ancak, 1 hafta dolduğu halde size geri dönüş yapılmamışsa, yayınevini telefonla arayıp doğrudan bilgi alabilirsiniz. Eğer öykünüzü postayla gönderdiyseniz, varsa e-posta adresinizi de eklerseniz, size de aynı şekilde geri dönülecektir.

Sizden “elimize ulaştı” e-postası gelmedi. Ne yapmalıyım?

Öykünüzü bize e-posta yoluyla gönderdikten sonra, gerekli işlemleri yapabilmemiz için 1 hafta süreye gerek duyuyoruz. Elbette, 1 hafta dolduğu halde size geri dönüş yapılmamışsa, yayınevini telefonla arayıp doğrudan bilgi alabilirsiniz.

Katılım Formu’na nereden ulaşabilirim?

Katılım Formu için tıklayınız.

Katılım Koşulları’na nereden ulaşabilirim?

Katılım Koşulları için tıklayınız.

Katılım Formu’nu doldurduktan sonra öykünün altına bilgilerimizi yazmamıza gerek var mı?

Eğer Katılım Formu’nu eksiksiz doldurduysanız, öykünüzün üzerine kendi isminiz ve öykünüzün ismi dışında başka bilgi yazmanıza gerek yoktur. Eksiksiz dolduracağınız Katılım Formu’nuzu, öykünüzle birlikte bize göndermeyi sakın unutmayın.

Eksik bilgilerimi ne zamana kadar göndermeliyim?

Eğer yarışmaya başvurunuzda eksik bilgileriniz olduğuna ilişkin bizden bir e-posta aldıysanız, en kısa sürede (2-3 gün içinde) bize geri dönüş yaparak, eksikleri tamamlamanızı rica ediyoruz. Bilgilerinizi tamamlamadığınız takdirde, öykünüzün değerlendirmeye alınamayabileceğini unutmayın.

Eksik bilgi e-postasını son başvuru tarihinden sonra gördüm. Bilgilerimi gene de size gönderebilir miyim?

Evet, gönderebilirsiniz. Kayıtlar kapandıktan sonra, kısa bir süreliğine (2-3 gün) bu gibi güncellemeleri yapabiliyoruz.

E-posta ile yolladıktan sonra posta ile öykümü göndermeme gerek var mı?

Öykünüzü sadece e-postayla yollamanız yeterlidir. Ayrıca postayla da göndermeniz gerekmez.

Öykülerin resmini çekip, görseli size göndersek olur mu?

Hayır; öykünüzü bize Microsoft Office Word gibi bir program kullanarak yazmalı ve “doc” uzantısıyla kaydederek göndermelisiniz. Sayfaların fotoğrafını çekerek ya da tarayarak, ayrı ayrı görseller halinde gönderilen öyküler, yarattığı okuma zorluğu nedeniyle ne yazık ki, değerlendirmeye alınamamaktadır.

Aynı posta veya e-posta içerisinde birden fazla öğrencinin öyküsünü gönderebilir miyiz? Yoksa hepsini tek tek mi göndermeliyiz?

E-posta ile yollarken, mümkünse tek tek yollamanızı yeğliyoruz. Her başvuruyu, öğrencinin adıyla ayrışan ayrı mesajlar halinde hazırlayınız. Herhangi bir karışıklığa neden olmamak için, her mesajın konu hanesine o öğrencinin adını ve ekinde yer alacak öykünün adını yazmaya özen gösterin. Ayrıca bunların Katılım Formu’nun belge adında da bulunmasını sağlayın.

Eğer yine de birden fazla öğrencinin öyküsünü tek bir e-posta ile yollamak zorundaysanız, yine her öğrencinin öyküsünün ve Katılım Formu’nun belge adlarında, doğru adın bulunduğundan mutlaka emin olun.

Lütfen, tek bir Word dosyasına bütün öğrencilerinizin öykülerini yapıştırarak toplu göndermeyin.

Posta ile toplu gönderim yapacaksanız, yine her öğrencinin öyküsünde ve Katılım Formu’nda adlarının doğru ve anlaşılır bir şekilde belirtildiğinden emin olun. Mümkünse, her öğrencinin öyküsünü ve Katılım Formu’nu ataçlayarak gruplayın.

Öğrenciler öykülerini kendileri mi göndermeli?

Sınıfça bir katılım söz konusu olduğunda, öğretmenlerimizden bize yardımcı olmalarını ve öyküleri, tek bir posta içinde ya da öğrenci adına düzenlenecek e-postalarla göndermelerini rica ediyoruz. Bunun mümkün olamadığı durumlarda, elbette öğrenciler öykülerini kendileri de gönderebilirler. Bu durumda da, doğru bir hazırlık yapması için öğrenciye destek olunabilir.

2018 yılı için son katılım tarihi nedir?

Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 için son katılma tarihi 22 Mayıs 2018’dır.

 

C. ADAY BİLGİLERİNE İLİŞKİN SORULAR

Öğretmenim telefon numarasını vermek istemiyor. Ne yapabilirim?

Kendisine; yarışmada dereceye girdiğiniz takdirde sizi ödül töreni için İstanbul’a, hem ailenizden bir kişi, hem de yarışma hakkında bilgilendiren ve katılımınızı destekleyen öğretmeninizle birlikte davet edeceğimizi hatırlatmalısınız. Ödül töreninde öğretmeninize de, özel bir sertifika ve kitap seti armağanları takdim edileceğini; ayrıca, törende edebiyatımızın usta yazarları ve yayıncılarla tanışma olanağı bulacağını söyleyebilirsiniz. Öğretmeniniz yine de kişisel bilgilerini vermek istemezse sizden ricamız, bu durumu belirterek, dolduracağınız Kayıt Formu’na okulunuzun tam adını, adresini ve telefon numarasını açık bir şekilde yazmanızdır.

Öğrencilerimizin telefon ve adres bilgilerini vermek zorunda mıyız?

Yarışma sonuçları ve dereceye girmeleri halinde diğer konularda bilgilendirmek için, öğrencilerinizle iletişim kurmamız çok önemlidir. Dolayısıyla Katılım Koşulları’nda belirttiğimiz iletişim bilgilerini bize eksiksiz iletmenizi rica ediyoruz.

Öğrencimin Türkçe öğretmeni değilim, ama öyküyü yazmasına ben destek verdim. Benim adımı yazabilir mi?

Elbette. Öğrenciniz, branşınızı özellikle belirterek adınızı yazabilir.

Okulumuza poster / afiş gönderebilir misiniz?

Yayınevimizi 0212 212 99 73 numaralı hattan arayarak ya da yarisma@gunisigikitapligi.com adresine yazarak talebinizi bildirebilirsiniz. Hemen sizinle iletişime geçeceğiz.

 

D. SONUÇLARA İLİŞKİN SORULAR

Sonuçlar ne zaman açıklanacak? Tam olarak hangi gün açıklanacak?

Yarışma sonuçları, Katılım Koşulları’nda belirtildiği gibi, her yıl seçici kurulun titizlikle süren değerlendirmelerinin ardından, sonbahar aylarında (çoğunlukla eylül ayı içinde) açıklanır.

Yarışma sonucunu nereden açıklayacaksınız?

Yarışma sonuçlarını, hem aşağıdaki internet sitemiz ve sosyal medya hesaplarımız üzerinden, hem de basın bülteni ve gazete ilanları yoluyla duyuruyoruz. İnternet sitemizi ve sosyal medya hesaplarımızı takip ederek daha hızlı bilgi edinebilirsiniz.

gunisigikitapligi.com
facebook.com/gk.gunisigikitapligi
twitter.com/_Gunisigi
instagram.com/gunisigi_kitapligi

Katılan öğrencilere sertifika verecek misiniz?

Yarışmanın sonucunda dereceye giren öyküleri yazan öğrencilere ve onların öğretmenlerine sertifika veriliyor. Dereceye giremeyen öğrencilere ve öğretmenlerine sertifika verilmiyor.

Kazananlara verdiğiniz ödüllerin markası ne?

Ödül armağanlarının marka bilgisini ne yazık ki önceden paylaşamıyoruz.

 

Farklı sorularınız olduğunda, yarisma@gunisigikitapligi.com adresine yazabilir ya da 0212 212 99 73 numaralı hattan bizi arayabilirsiniz. İlginiz için teşekkür ederiz.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması Proje Başkanlığı

Facebook Instagram Twitter Youtube