Mine Soysal - Patikalardan

Türkiye’nin dünyaya gülümseyen yüzü

Güz’08 Yayın Kataloğu’muzla birlikte Ağustos, Eylül, Ekim aylarını hem yurtiçinde hem yurtdışında birbirinden güzel kitaplarımızı, birbirinden değerli yazarlarımızı anlatarak, konuşarak geçirdik. Okullarda, kütüphanelerde, sivil toplum kuruluşlarında ve diğer kurumlardaki paylaşımlarımızda en çok duyduğumuz cümle, “Siz çok farklısınız,” oldu…

Evet, biz farklıyız! Bunu son olarak dünyanın en büyük kitap organizasyonu olan Frankfurt Kitap Fuarı’nın 60. yılında bir kez daha kanıtladık.

15-19 Ekim tarihlerinde düzenlenen 60. Frankfurt Kitap Fuarı’na 100 ülkeden 7373 yayıncı katıldı. Katılımcıların 3337’si Alman, 4036’sı farklı ülkelerdendi ve 78 ülkenin ulusal standı vardı. 171.790 metrekarelik bir alanda kurulan dev fuarı bu yıl 294.624 kişi ziyaret etti. 60 yılın rekoru olduğu bildirilen bu sayı aynı zamanda geçen yıla göre % 4 artışı işaret ediyor. Yine fuar firması Buchmesse’nin verdiği resmi rakamlara göre, bu yıl 123.496’sı yeni olmak üzere toplam 402.284 kitap başlığı sergilendi. Perakende kitap satışının yapılmadığı, yalnızca profesyonel ziyaretçiye yönelik olarak düzenlenen fuarın son iki günü her yıl olduğu gibi yine halka açıktı.

Günışığı Kitaplığı yurtdışı telif haklarını temsil ettiği yazarlarının ve kitaplarının uluslararası tanıtımlarını yapmak amacıyla Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı ve Frankfurt Kitap Fuarı’na yıllardır düzenli olarak katılıyor. Bu yıl Frankfurt fuarına Konuk Ülke Türkiye projesi vesilesiyle iki ayrı standla katıldık. Salon 5.1’deki Onur Konuğu Türkiye Ulusal Standı’ndaki 100 yayınevi arasında yerimizi alırken,ayrıca çocuk kitabı yayıncılarının toplandığı Salon 3.0’da, kendi bağımsız standımızı açtık. Standlarımıza ilgi öyle büyüktü ki, ekibimizin bütün gün yemek molası bile veremediği oldu. Yüzden fazla görüşmeye sahne olan standlarımızda ekibimizin profesyonel tutumu, fuara en erken gelen ve en geç çıkan ekip olması gibi önemli birçok ayrıntı, ziyaretçilerimizi ve görüşmecilerimizi mutlu etti.

Frankfurt için bir yıldır sürdürdüğümüz hazırlıklar; akademik bir titizlikle hazırladığımız Türkçe ve İngilizce yayın kataloglarımız, CD ve internet üzerinde yayımladığımız Türkçe-İngilizce PDF kataloglarımız, kitaplarımızın ayrıntılı özetlerinden ve bölüm çevirilerinden oluşan kapsamlı İngilizce ve Almanca tanıtım malzemeleri; binlerce gönderi, bitmeyen yazışmalar ve telefonların karşılığını sıcak ve coşku dolu görüşmeler, buluşmalarla aldık. Başta Almanya olmak üzere 25 değişik ülkeden yayıncılar, kütüphaneler, sivil toplum kuruluşları ve enstitülerle görüştük. Veritabanımıza yüzlerce yeni adres eklerken, sektörel yeni tanışıklıklar edindik, dostluklar kurduk. Yüzlerce satır not tuttuk, yeni fikirler keşfetmemize vesile olan sohbetler, yaratıcı tartışmalar yaptık. Kitaplarımızın iki dilli yayımlanarak salt eğitim malzemesi kılınması yerine, ülkesinde çocuk-gençlik edebiyatı alanında yerini kanıtlamış uzman yayınevleri tarafından yayımlanmasını hedefledik.

Günışığı Kitaplığı, Frankfurt’ta sadece yazarlarını ve kitaplarını temsil etmedi. Günışığı Kitaplığı Frankfurt’ta, dünyanın en büyük yayıncılarının karşısında Türkiye’yi ve iyi yayıncılığı temsil etti. Bütün görüşmelerimizde ve konuşmacı olarak katıldığımız panellerde, Alman ve Türk yayıncılara iki toplumun sanıldığı kadar farklı olmadığını, ancak aynılık beklemenin de yanlışlığını anlattık. Çocuk ve gençlik kitapları yayıncılığında Türkiye’nin dünyaya gülümseyen yüzü olduk.

1-9 Kasım tarihlerinde gerçekleşecek 27. İstanbul Kitap Fuarı’na, işte bu özgüven ve kararlılıkla gidiyoruz… Günışığı Kitaplığı için, her yıl büyük sevinçlerin, buluşmaların yaşandığı Ekim ayının altın tacı gibi parlayan Cumhuriyet Bayramı’nı simgelediği bütün değerleri yaşayarak, sevinçle kutlayarak gidiyoruz…

Yazımı, ÇGYD’nin (Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği) gelenekselleşen Yılın Çocuk Kitapları 2007 seçiminde ödüle değer görülen yazarlarımızı kutlayarak bitirmek istiyorum. Sevgili yazarlarımıza, alanımıza yıllardır kattıkları yaratıcı emekleri ve çocuklara duydukları derin saygı için teşekkür ederim.

2007 Yılının En İyi Çocuk Romanı
Aslı Der, BÜYÜK TUZAK

2007 Yılının En İyi Resimli Öykü Kitabı
Betül Sayın (yazan ve resimleyen), KÖSTEBEK KUKİ

2007 Yılının En İyi Çocuk Romanı Jüri Özel Ödülü
Yeşim Armutak, BATAKLIĞIN KIYISINDAKİ EV

Facebook Instagram Twitter Youtube