Necati Güngör - Keçi'den

Türkçe’nin rüzgâr tanrısı: Yaşar Kemal

Anadolu’yu ve Anadolu insanını en iyi anlatan öykücülerimizden Necati Güngör, edebiyat serüveninde Yaşar Kemal’le ve İnce Memed’le tanışma hikâyesini anlatıyor.

Pop müzik sanatçısı Bengü’nün babası Tuncer Kelleci çocukluk arkadaşım. Evlerimiz yan yana olduğu için bir arada, aynı evin çocukları gibi büyüdük. İkimiz de okuma tutkunu çocuklardık. Benim kitap okumamı annem desteklediği için babam pek karışmazdı. Arkadaşımın babasıysa, cami hocalarının etkisinde kalarak oğlunun roman okumasını yasaklamıştı. O da sahaftan, geceliği beş kuruştan kiraladığı romanları babasına göstermeden okuyordu.

Sabah namazı için erken saatte kalkan babası, oğlunun yatakta kitap okuduğunu görmüş; öfkeyle azarlamış onu: “Ben sana roman okumak yok, demedim mi? ” Tuncer akıllı ve soğukkanlı bir çocuktu. Babasına, “Gel sana da okuyayım, beğenmezsen, o zaman kızarsın,” önerisinde bulunmuş. Merhum Lütfi Amca, oğlunun önerisini kabul etmiş.

Arkadaşımın elindeki kitap, İnce Memed imiş. Başa dönüp, bütün romanı okumuş babasına. Saatler geçmiş, Lütfi Amca, kendini romanın sürükleyiciliğine kaptırmış ki, namazı niyazı unutmuş o sabah!

O günden sonra bir daha oğlunun, roman okumasına karışmamıştı.

Bu yazı Keçi e-dergisinin 3. sayısından alınmıştır. Tamamını okumak için ….

Facebook Instagram Twitter Youtube