Menemşe Ekinsu Tamyürek - Genç Blog

Şeroks olmak…

Güzel insanların güzel kitaplarıyla büyüyen kaç şanslı kişiyiz bilmiyorum. Masallara inanan, mutlu sonlara inanan, sevgiye, kardeşliğe, mutluluğun bulaşıcılığına inanan kaç şanslı kişi?

Peki Şeroks’u bilen, hatırlayan?

Küçükken hepimizin bir kahramanı mutlaka olmuştur. Superman, Batman, Don Kişot, annen, baban, köşedeki bakkal amca, güzel gözlü komşu… Canım işte her kimse, her kim seni güzel şeylerin olabileceğine inandırıyorsa… Benimkisi Şeroks’tu. Hiç korkmadan, kralın verdiği görevi kabul eden ve dünyamıza, benim dünyama masallar bulmak için gelen Şeroks.

Bir yerde hâlâ masalların var olması, anlatılması ne demektir bilir misiniz peki? Güzel, harika şeylere alamettir. Masallar varsa güzellikler vardır, sonra adalet, yardımlaşma… İyiler mutlaka ve mutlaka günün sonunda kazanırlar, kötülüğünse daima bir nedeni vardır. Çok yememeyi, yediğini paylaşmayı, mutlu olmayı, kendi dünyanda kaybolabilmeyi, sonra kendini tekrar bulabilmeyi öğütler masallar. Eğer masala inanırsan, gerçekten inanırsan kötülükler uzak durur senden. İşte Şeroks dünyamızda hala anlatılmaya değer, öğrenilmeye değer masallar olduğuna inandı. Ben de inanıyorum. 10 yaşında okuduğum bu harika kitaptaki kahramanın cesaretine 20 yaşında hâlâ inanıyorum.

Kim demiş masallar ve çocuk kitapları, “yalnızca çocuklar için” diye. Onlar, hepimiz için.
Çocuk kalanlar, temiz ruhlu insanlar için.

Yakın zamanda Aslı Der’in başka bir kitabı daha geçti elime: Darmadağın. Büyük bir heyecanla ve bir çırpıda okudum. Kitaptaki başkarakter Ece’yi düşündüm sonra. 15 yaşında, üzgün, içine kapanık, çoğu zaman yalnız, içli Ece… 10 yaşındayken o da benim kadar şanslı olup Küçük Cadı Şeroks’u okusaydı, bu halde olur muydu acaba? Kendi sorunlu ailesinden, yaşantısından masallarla kaçabileceğini bilse, Şeroks kadar cesaretli olabilmenin mümkün olduğunu bilebilse… Neyse, bunu Aslı Der’e sormak lazım sanırım.

Diyeceğim odur ki, kaç yaşınızda olursanız olun, nerede yaşadığınızı, neyle uğraştığınızı, nelere ilgi duyduğunuzu unutarak, bir yerlerde hâlâ bulabileceğiniz bir masalınız olduğuna, bu dünyada hâlâ anlatılacak masallar olduğuna, yani Şerokslar olabileceğinize inanın. Çünkü bizi bu masallar kurtaracak.

Facebook Instagram Twitter Youtube