zeynepcemalioykuyarismasilogo

Günışığı Kitaplığı’nın Türkiye genelinde 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri için düzenlediği Zeynep Cemali Öykü Yarışması, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından tüm yurtta duyuruluyor. Çocuk edebiyatımızın usta öykücüsü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla 2011’den beri düzenlenen yarışmanın her yıl değişen seçici kurulunda edebiyatımızın usta isimleri yer alıyor. Her yıl teması, Cemali’nin bir kitabından alınan kılavuz cümleyle belirlenen yarışmada ödüllendirilen ve dikkat çeken öyküler, yıllık hazırlanan ve ücretsiz dağıtılan Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanıyor.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması, ilkgençliğe adım atan çocukları duygu, düşünce ve gözlemlerini yazarak ifade etmeye özendirmeyi; zengin ve doğru Türkçe kullanımının yerleşmesine katkı sağlamayı; çocukların öğrenim yaşamını yaratıcı uygulamalarla zenginleştirmeyi ve geleceğin yazarlarının yetişmesine öncülük etmeyi amaçlıyor.

Yarışmanın ödül töreni Günışığı Kitaplığı tarafından her sonbaharda gerçekleştirilen Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında İstanbul’da yapılıyor. Ödül törenine İstanbul dışından katılacak öğrenciler, velileri ve öğretmenleri, Günışığı Kitaplığı’nın davetlisi olarak İstanbul’da ağırlanıyor; ulaşım ve konaklama giderleri karşılanıyor.

Proje Başkanı Müren Beykan’ın her yılın sonuçlarına ilişkin kapsamlı değerlendirmeleri Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nda yayımlanıyor ve Türkiye gençliğinin güncel bir fotoğrafını çekiyor.

Katılımcılar için önemli notlar…

 • Zeynep Cemali Öykü Yarışması’na yalnızca
  6, 7, 8. sınıf öğrencileri katılabilir. 5. sınıflar yarışmaya katılamaz.
 • Öyküler, yılın temasına uygun kaleme alınmalıdır.
  Tema cümlesi, temayı yönlendirmek için kılavuzdur, öyküde yer alması şart değildir.
 • Gençlerin, büyüklerinden yardım almadan özgün metinler
  oluşturması, değerlendirmede aranan önemli ölçütlerdendir.
 • Yarışmaya katılım kurumsal değil, bireyseldir.
  Dolayısıyla, okul yönetimleri ve öğretmenler tarafından
  herhangi bir eleme yapılmadan, yazılan tüm öykülerin gönderilmesi beklenmektedir.
 • Türkçe’nin yanı sıra farklı branş öğretmenlerinin de öykü yazmaya
  hevesli öğrencilerini yarışmaya katılım için desteklemeleri çok değerlidir.

Yarışma Arşivi

2015
2014
2013
2012
2011

ZCEG-6-LOGO-280px

Facebook Instagram Twitter Youtube