zeynepcemalioykuyarismasilogo

2012 teması: HOŞGÖRÜ

2012 tema cümlesi: “Ona duyduğum öfke çoktan uçup gitmişti.”
Zeynep Cemali, Patenli Kız romanından.

2012 Seçici Kurulu: Necati TosunerHacer Kılcıoğlu, Süleyman Bulut,
Prof. Dr. Nuran Özyer, Müren Beykan

 

Birincilik Ödülü
Beyza Nur Muslu, “Bir Parça Hoşgörü”, 8. sınıf, İstanbul – Okumak için tıklayın.

İkincilik Ödülü
Bilge Arslan, “Sessizliğin Ressamı”, 7. sınıf, Bursa – Okumak için tıklayın.

Üçüncülük Ödülü
Ceren Kuran, “Bir Demet Çiçek”, 6. sınıf, İstanbul – Okumak için tıklayın.

Basın Bülteni


Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2012 sonuçları açıklandı!
Çocuklardan hoşgörüye davet eden öyküler!

Günışığı Kitaplığı’nın bu yıl ikinci kez düzenlediği Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödülleri’nde İstanbul’dan iki, Bursa’dan bir öykü dereceye girdi.

Çocukları yazmaya özendiren Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2012 sonuçları açıklandı. Usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısına Günışığı Kitaplığı tarafından her yıl düzenlenen yarışmaya yurt genelinde ilköğretim okullarının 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri katılıyor. 2012 için; Necati Tosuner, Hacer Kılcıoğlu, Süleyman Bulut, Prof. Dr. Nuran Özyer ve Dr. Müren Beykan’dan oluşan seçici kurulun değerlendirmeleri sonucunda dereceye giren ilk üç öykü belirlendi. İstanbul’dan 8. sınıf öğrencisi Beyza Nur Muslu’nun “Bir Parça Hoşgörü” öyküsü birinciliğe, Bursa’dan 7. sınıf öğrencisi Bilge Arslan’ın “Sessizliğin Ressamı” öyküsü ikinciliğe ve İstanbul’dan 6. sınıf öğrencisi Ceren Kuran’ın “Bir Demet Çiçek” öyküsü üçüncülüğe değer görüldü. 2012’nin “hoşgörü” temasına, Zeynep Cemali’nin Patenli Kız romanındaki,“Ona duyduğum öfke çoktan uçup gitmişti” cümlesi kaynaklık etmişti.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2012 Ödül Töreni, 6 Ekim’de Kadir Has Üniversitesi Cibali Yerleşkesi’nde Günışığı Kitaplığı tarafından düzenlenen çocuk ve gençlik edebiyatı konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü kapsamında gerçekleşecek. Konferansın sonunda düzenlenecek törene aileleri ve öğretmenleriyle birlikte katılacak öğrenciler ödüllerini, usta edebiyatçılarımızın elinden alacaklar. Törenin ardından verilecek kokteylde çocuklar, severek okudukları pek çok yazarla da tanışma fırsatı bulacaklar.

Yayınevi, bu yıl ödül töreni için bir de “Ödüllü Öyküler 2011-2012” kitapçığı hazırlıyor. Sonraki yıllarda her ödül töreni öncesinde yıllık olarak hazırlanması planlanan bu kitapçıkta, ilk iki yılda dereceye giren öykülerin yanı sıra bu öykülerin yazarı öğrencilerin duygu ve düşüncelerine yer veriliyor.

Yarışmanın 2013 yılı teması, Zeynep Cemali’nin Gül Sokağı’nın Dikenleri kitabındaki “Fosil ile Tüysüz” öyküsünde geçen “Onların arasında olmak için neler vermezdi” cümlesinden yola çıkılarak “arkadaşlık” olarak belirlendi. 2013 yılı seçici kurulu Necati Güngör, Gülsüm Cengiz, Aslı Tohumcu, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün ve Dr. Müren Beykan’dan oluşan yarışma için son başvuru tarihi, 15 Mayıs 2013.

 

 

 

 

 

 

 

 

Facebook Instagram Twitter Youtube