Yayıncılığımızda bir ilk: Günışığı Kitaplığı bütün kitaplarının MARC kayıtlarını hazırlayarak kütüphanecilerin hizmetine sundu.

Halk Kütüphanecileri için hizmet içi eğitim seminerlerinin yirmincisi 20-22 Mayıs’ta Sinop’ta, bölge il ve ilçelerden 25 kütüphanecinin katılımıyla gerçekleşti. “Çocuk Kütüphaneleri ve Kütüphaneciliği” ile “Çocuk Yayınları ve Yayıncılığı” konularında süregiden bu dördüncü seminere, Günışığı Kitaplığı’nın, Hacettepe Üniversitesi Bilgi ve Belge Yönetimi Bölümü’yle ortak yürüttüğü MARC kayıtları kataloğu damgasını vurdu. Proje ortakları tarafından kütüphanecilere aktarılan kapsamlı proje sayesinde, ülkemizde ilk kez bir yayınevinin bütün kitaplarının MARC kayıtlarına internet üzerinden kolaylıkla ulaşılabiliyor.

Hacettepe Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi Bölümü, Kültür Bakanlığı Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğü, Goethe Enstitüsü ve Türk Kütüphanecileri Derneği tarafından düzenlenen seminerde, Günışığı Kitaplığı Genel Yayın Yönetmeni, yazar Mine Soysal “Çocuk ve Gençlik Kitapları Yayıncılığı ve Günümüzün Okur Profili” adlı bir konuşma yaptı. Seminerin diğer konuk konuşmacılardan Hacettepe Üniversitesi Bilgi Belge Yönetimi Bölümü Başkanı Prof. Dr. Yaşar Tonta “Halk Kütüphanelerinde Gezgin Uygulamalar ve Sosyal Ağların Kullanımı” üzerine ilginç bir sunum yaparken, çocuk kitapları yazarı Aytül Akal ise kütüphanecilerle bir sohbet gerçekleştirdi.

Kütüphaneler sayfasına dönmek için lütfen tıklayınız.

 

Facebook Instagram Twitter Youtube