12. Eğitimde Edebiyat Semineri yoğun bir katılımla gerçekleşti.

2 Mart 2019, FMV Nişantaşı Işık Ortaokulu

“Çocukluk, şiiri sokaktan toplamaktır.”

Günışığı Kitaplığı’nın 2 Mart’ta düzenlediği 12. Eğitimde Edebiyat Semineri’nin kapanışını yapan şair Haydar Ergülen, “Okulu Dizelerle Donatmak” başlıklı konuşması için özel olarak kaleme aldığı şiirini seslendirdi. 40 yıla yaklaşan şair duruşu ve engin edebiyat birikimiyle, Yunus Emre’den Nâzım Hikmet’e edebiyat tarihimizdeki önemli şiir duraklarına ve şairlere göndermeler yaptı.

“Çocukluk şiiri sokaktan toplamaktır,” ifadesi hafızalara kazınan Ergülen, şiirin, kendi şiirinin farkında olmayan insanları uyarmak için şairlerin kullandığı bir işaret dili olduğunu dile getirdi. Eğitimcilere, “Şiir için çok okumak ve etkilenmek lazım. En çok da gençlerden etkilenmeliyiz, çünkü onlar bugünü temsil ediyor,” sözleriyle seslendi.

FMV Işık Ortaokulu’nun ev sahipliğini üstlendiği geleneksel seminere bu yıl 35’i aşkın ilden, 600’e yakın öğretmen, eğitim yöneticisi, kütüphaneci ve akademisyen katıldı. “Eğitimde edebiyat” konularının uzmanlar, edebiyatçılar ve eğitimciler tarafından tartışıldığı seminerler, edebiyatın eğitim öğretimde nitelikli yer bulması ve yaratıcı yollarla kullanımı için meslek içi gelişimi hedefliyor.

“Sanatın aydınlanmacı işlevini kimse önleyemez.”

On ikinci seminerin açılış konuşmasını yapan, ülkemizin önde gelen edebiyat bilimcilerinden Prof. Dr. Onur Bilge Kula, felsefe ve edebiyatın eğitimde işlenişine ilişkin deneyimlerini ve önerilerini eğitimcilerle paylaştı. “Dil Estetiği ve Eğitim Felsefesi” başlıklı konuşmasında, özgür ve doğru bir düşünme biçimini kurmak için dilin önemini vurgulayan Kula, “Sanatçı, üretmeye devam ettiği sürece sanatın aydınlanmacı işlevini kimse önleyemez,” ifadelerini kullandı.

Seminerin dikkati çeken oturumlarından birinde; okuma kültürümüzün gelişmesine uzun yıllardır emek veren yazar, yayıncı Mine Soysal, çağdaş edebiyatımızın sevilen yazarlarından Irmak Zileli, öğrencileriyle edebiyatı buluşturma deneyimleriyle fark yaratan öğretmenler, Nurlu Tutlu ve Eser Demirkan Özpalabıyıklar bir araya geldi. “Öğretmen, Veli ve Yazar Üçgeninde Eğitimde Edebiyat” başlıklı söyleşide, Mine Soysal yetişkinlere dair, “0-17 yaş grubunu çok seviyoruz, ama okur olarak ciddiye almıyoruz, gereken saygıyı göstermiyoruz,” yorumunda bulundu. Irmak Zileli ise okurluğun bir oyun alanı olduğunu, oyun oynayan çocuğun özgürce oynayabilmesinin gerekliliğini belirtti ve, “Hikâye kurmak ve okumak, ancak özgür olarak yapılacak bir deneyim,” dedi.

Çağdaş edebiyatın her yaşa seslenebilen yazarlarından, Haldun Taner Öykü Ödülü sahibi Neslihan Önderoğlu, gençlerle sınırsız bir iletişim evreninin öyküler aracılığıyla nasıl kurulabileceğine dikkati çekti. Öykünün, “Günlük hayatın ve bireysel yolculukların nasıl işlediğini anlamada çok önemli,” olduğunu ifade eden yazar, “Gençlerle bir araya geldiğimde, okumanın, insanı anlama ve empati kurma yolunda çok önemli olduğunu söylüyorum,” dedi.

Zeynep Cemali Öykü Yarışması Proje Başkanı, editör Dr. Müren Beykan, ödüllü genç öykücülere eşlik edebilen bir öğretmen olan Ayşe Özlem’le söyleşti. Beykan, son başvuru tarihi 22 Mayıs olan yarışmaya dair önemli ayrıntılar paylaştı ve yılın temasının “yalan” olduğunu hatırlattı. Yarışmada kazanma endişesi yerine, sınıfta paylaşılanların ve öğretmenin aktardıklarının “öğrencilerin öykü yazarken kendilerini keşfetmesine” katkısından söz etti. Ayşe Özlem ise, öğrencileriyle edebiyat ve öykü yarışmasına hazırlanma deneyimini çarpıcı örneklerle özetledi.

Seminerin “Yaratıcı Okuma Uygulamaları” bölümünde dört öğretmen, öğrencileriyle gerçekleştirdikleri yaratıcı okuma uygulamalarını meslektaşlarına sundu. Kitap seçiminden uygulama adımlarına dek öğrencilerinin okudukları kitaplardan yola çıkarak ürettikleri projeleri örneklediler.

Geleceği Görme Ortakları – Gönül Şerife Yılmaz, Ataşehir, Fenerbahçe Koleji
Aileyle Çıtır Çıtır Felsefe – Kezban Duman Biçer, Beşiktaş, Hamiyet Gerçek İlkokulu
Soğuktan Korkmayan Kuşlar – Onur Mutlu, Nişantaşı, FMV Işık Ortaokulu
İçinde İnsan Olan Hikâyeler – Selda Yamaçlı, Adana, Kozan Gazi Ortaokulu

 

 

 

 

 

12. Eğitimde Edebiyat Semineri’nin tüm içeriği Mayıs’ta, edebiyat e-dergisi Keçi’nin YAZ 2019 sayısında, keciedebiyat.com adresinde yayınlanacak ve ücretsiz olarak okunabilecek.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

PROGRAM      

08.30   Kayıt ve İkram
09.30   Açılış
09.45   Prof. Dr. ONUR BİLGE KULA  Dil Estetiği ve Eğitim Felsefesi  
10.20   NESLİHAN ÖNDEROĞLU  Öykülerde Saklı İletişim
10.40   Yaratıcı Okuma Uygulamaları

                    Geleceği Görme Ortakları
                    GÖNÜL ŞERİFE YILMAZ, Fenerbahçe Koleji
                    Aileyle Çıtır Çıtır Felsefe
                    KEZBAN DUMAN BİÇER, Hamiyet Gerçek İlkokulu

11.20   Kahve molası
11.45   Yaratıcı Okuma Uygulamaları

                    Soğuktan Korkmayan Kuşlar
                    ONUR MUTLU, FMV Işık İlkokulu
                    İçinde İnsan Olan Hikâyeler
                    SELDA YAMAÇLI, Adana Kozan Gazi Ortaokulu

12.25   Dr. MÜREN BEYKAN, AYŞE ÖZLEM  Genç Öykücünün Öğretmeni Olmak…
13.15   Öğle yemeği
14.15   MİNE SOYSAL, IRMAK ZİLELİ, NURLU TUTLU, ESER D. ÖZPALABIYIKLAR
            Öğretmen, Veli ve Yazar Üçgeninde Eğitimde Edebiyat
15.15   HAYDAR ERGÜLEN  Okulu Dizelerle Donatmak

Seminer Arşivi

2019
2018
2017
2016

2015
2014
2013
2012 Aralık
2012 Mayıs
2011 Aralık
2011 Mart
2010

Facebook Instagram Twitter Youtube