Mine Soysal - Patikalardan

Nisan pırıltıları…

30 Mart-5 Nisan arasındaki Kütüphaneler Haftası’nı bu yıl 45. kez kutluyoruz. Dünya tarihi boyunca biriken deneyim ve düşüncelerin saklandığı ve hiçbir karşılık beklenmeden herkese aynı biçimde, eşit sunulduğu, güven dolu, kutsal ocaklar olan kütüphaneleri hatırlayacak; bu değerli kuruma/birikime emek verenleri kutlayacağız. Kütüphaneler, insanoğlunun binlerce yıllık kültür tarihi serüvenini seyredebileceğimiz, sonsuzluk duygusuyla buluşabileceğimiz birer tapınak olduğu için Kütüphaneler Haftası, her yıl gerçekleştirilen olağan kutlama programlarının dışında, ulusca katılımı, sosyal ve kültürel bir şenlik coşkusunu hak ediyor.

Günışığı Kitaplığı, son yıllarda Kütüphaneler Haftası’nı okurlarına, kütüphanelere kazandırdığı yeni kitapları tanıttığı ilkbahar kataloğuyla kutluyor. Bu yıl da, hem ilkbaharın hem çocuk ve gençlik edebiyatımızın pırıltılarını müjdelediği İlkbahar 2009 Yeni Kitaplar kataloğumuz Türkiye genelinde on binden fazla adrese ulaştı. Yayınevimize her gün gelen kutlama telefonları, e-posta mesajları, bütün yorgunlukları unutturuyor. Ekonomik güçlüklerin bunalttığı ülkemizde her şeye karşın yolumuza kararlılıkla devam etmek için bize güç veriyor.

Nisan 2009’da kütüphanelerimize eklediğimiz yeni kitaplar arasında Abur Cubur Peşinde dizisinin özel bir yeri var. Dört kitaplık eğlenceli çocuk dizisinin ilk iki kitabı, Balonlu Sakız Ağacı ve Patlamış Mısır Korsanları Nisan’da; Çubuk Makarna Düğümü ve Halka Çörek Zinciri ise Mayıs’ta çıkıyor. İngiliz yazar ve müzisyen Alexander McCall Smith ülkemizde de tanınan bir yazar. Yine de çocuklar, Nazlı Tancı’nın Türkçe’ye çevirdiği ve Müren Beykan’ın titiz editörlüğüyle yayımlanan birbirinden “lezzetli” bu öyküler sayesinde yazarın sadık birer okuru olabilecekler. Dizinin beni en çok etkileyen özelliği, öykülerin çocuğa yakınlığı. Çocuklar, sevdikleri yiyeceklerin baş rolü oynadığı bu etkileyici serüvenler sayesinde kitap okumayı da seviyor.

Nisan’da küçük okurlara bir başyapıt armağan ediyoruz. Mizah ustası sanatçı Behiç Ak’ın 1886 Noma Concours Özendirme Ödülü kazanan kitabı Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı ilk kez Japonya’da yayımlanmıştı. Çocuk kitapları yayıncılığımızın nirengi noktalarından biri kabul edilen bu önemli yapıt, aynı zamanda Behiç Ak’ın bu alandaki veriminin de simgesi. Behiç Ak’ın yazıp resimlediği bu değerli kitabı editör Müren Beykan, grafik tasarımcı Suzan Aral’la birlikte çalışarak yeniden biçimledi. Ortaya çocukların okumaktan daha da çok zevk alacağı çok özel bir resimli öykü kitabı çıktı.

Nisan’da okurla buluşacak diğer bir kitap, içinde 13 öyküm bulunan Odada Yalnız. Elime almak için heyecanla bekliyorum son kitabımı… Bir dahaki yazımda, yeni başka kitaplarımızla birlikte ondan da söz etmeyi umuyorum. Dedim ya, ilkbahar güzel kitaplarla geliyor. İlkbaharın arkası, yaz… Yaz tatili için birbirinden güzel kitaplar biriktiriyoruz…

Facebook Instagram Twitter Youtube