Mine Soysal - Patikalardan

Kumsal kitapları

Yaz tatilinin derinliklerinde kaybolmuş gibiyiz. Ne okula ilişkin bir şeyler hatırlıyoruz, ne de kış mevsiminin çok daha yoğun geçen koşturmacalı temposunu… Sorumluluklarımızı rafa kaldırmış gibiyiz. Bu bir yanılsama, ama olsun. Bence yılın birkaç ayı böyle hissetmenin hiçbir sakıncası yok. Eğer geride kalan uzun zamanı dolu dolu ve üretken kullanabiliyorsak elbette.

Yaz tatilinin derinliklerinde olduğumuz kesin. İstanbul’un bazı semtlerinde öylesine bir sakinlik var ki… Bazı sabahlar evimden erken saatte çıktığımda, kentte çıt çıkmadığını fark ediyor ve bu büyülü sessizliği daha da belirginleştiren kuş cıvıltılarını dinliyorum. Pek çok büyük kentimizde olduğu gibi, İstanbul nüfusunun bir bölümü de kenti terk etti. Kimi yazlıklarında, kimi tatillerinde.

Sahiller, saklandığı gölgelikte kitap okuyan insan görüntüleriyle bezendi. Farklı yaşlarda, farklı alışkanlıkları olan pek çok tatilci dinlenmek için kitap okuyor. Kumsallarda okunan kitapları severim ben. Kiminin sayfaları arasına kum dolar, çıtır çıtır çıtırdar. Kiminin sayfaları güneşten, sıcaktan kavrulur, kabarır. Kimi cildini kıvırmaktan yumuşacık olur, her biçime girer. Kimi tatil süresince yanımızda olur, gittiğimiz her yerde bize eşlik eder. Sonra, tatil bitip gerçek yaşantılarımıza geri döndüğümüzde, işte o kitaplar tatil anılarımızı kulağımıza fısıldamayı sürdürür. Ben de geçenlerde dört beş günlük kısa bir tatil yaptım. Yukarda saydıklarım, tatilde okuduğum kendi kumsal kitaplarımın da başına geldi. Ben o kitaplarımı çok seviyorum. Tatilimin tatlı anıları, keyifleri ve sürprizleri içlerinde gizli.

Tatilimin en çılgın kumsal kitabı Christine Nöstlinger’in yazdığı, sevgili Suzan Geridönmez’in Türkçeleştirdiği, Konuk Değil Baş Belası adlı kitaptı. Siz de gülmekten, şaşırmaktan, hatta hayrete düşmekten benim gibi zevk alıyorsanız, Kasım ayında yayımlanacak kitabı çıkar çıkmaz mutlaka okumalı ve okutmalısınız. Nöstlinger, büyüklerin ve küçüklerin birlikte okuyabilecekleri akıllı kitaplar yazan çok değerli bir yazar. Bugüne dek layık görüldüğü pek çok dünya çapında ödül gibi, 2003 yılında da dünyanın en büyük çocuk edebiyatı ödülü olan Astrid Lindgren Edebiyat Ödülü’nü alması bunun en güzel kanıtlarından. Günışığı Kitaplığı, Nöstlinger’in özgün dilini yetkin bir Türkçe’yle okuma ayrıcalığını sunmayı sürdürecek.

Önümüz güz mevsimi. Gerçek yaşantılarımızın bizi beklediği mevsim… Oysa şimdi, kumsal kitaplarına anı saklama zamanı…

Facebook Instagram Twitter Youtube