Mine Soysal - Patikalardan

Kitaplığımda bir yaz

Kitaplığınızda duran kitaplara bir an dikkatle bakın. Kitapların arasında derin bir sessizlik vardır. Hiç dinlediniz mi? Tıpkı çok sevdiğimiz insanların yanında duyduğumuz huzuru çağrıştıran bir sessizlik. Günlük koşturmaların, yorgunlukların, sorunların giremediği sakin bir sessizliktir bu. Belanın, hastalığın uzak durduğu, yolların geniş ve boş olduğu, günlerin güneşli ve aydınlık geçtiği, bahçelerin sonsuzca bereketle taştığı farklı bir ülke gibidir kitaplıklar.

Kitaplığımı yalnızca aradığım kitabı bulmak, düzenlemek ya da yeni aldıklarımı eklemek için kullanmadığımı fark ettim bir gün. Orada olmak bana iyi geliyor. Kitapların içinden fantastik öykülerin, sıradışı kurguların, unutulmaz karakterlerin, dünyadaki her rengin, muhteşem görüntülerin, ürküten gerçeklerin havaya sızdığını hissediyorum. Bunlar ki, hayatımı oluşturan her şey demek! Bu da demektir ki, kitaplığım aynı zamanda hayatımın en büyük anı defteri…

Okulların açılmasına, yaşantılarımızın kış mevsimine doğru disipline olmasına daha var. Bu sakin ve sıcak günlerde kitaplıkları elden geçirmeli. Yoksa üstüne eklenmekte olan yaz mevsimine ve beklerken bize gülümseyen yeni bir güze yer kalmayacak. İşte o zaman hayatımızın akışı bozulup, darmadağın olabilir. İşin doğrusu, yaşamayı seven insan bunu göze alamaz.

Facebook Instagram Twitter Youtube