Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!
52. baskı
 
   
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Roman

Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği!

Behiç Ak

Editör: Müren Beykan
Grafik tasarım: Huban Korman

Çamaşır makinesinin 70. yaş günü kutlamasına katılan Bay Ç’nin değişen yaşamı…

Ülkemizin uluslararası üne sahip mizah ustası, Behiç Ak, “Gülümseten Öyküler”le büyümüş çocukların değişen yaşamlarının ritmini yakalayan, onlarla yeni bir duygu ve dil dünyasında buluşan mizah dolu bir romanla karşımızda. Son kitaplarından Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı çocuk romanı, Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM) 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’ne ve Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin (ÇGYD) 2013 Yılın Çocuk Romanı Ödülü’ne değer görülen Behiç Ak, sıcacık bir mahalle öyküsüyle okuruyla buluşuyor. Roman, nüfus kayıtlarında soyadına yanlışlıkla bir Ç harfi eklenmiş Ali’nin tek bir harfle farklı bir insana dönüşmesini eğlenceli ve düşündürücü bir kurguyla aktarıyor. Yazar, Facebook gibi sosyal paylaşım sitelerinin sözlü ve yazılı iletişim biçimlerimizi farklılaştırdığı; tüketmenin –olabildiğince hızlı tüketmenin– gündelik yaşamlarımızın odak noktası haline geldiği günümüz dünyasını, “Bay Ç” olarak ünlenen bir çocuğun gözünden anlatıyor. Her okurun çevresinde bulabileceği, derinlemesine işlenmiş renkli karakterlerle ve sanatçının karikatür tadındaki desenleriyle zenginleşen roman, çocuk okuru, aileleri ve eğitimcileri sanal ve gerçek ortamda biçim değiştiren yaşam felsefesi üzerine düşünmeye davet ediyor.

Konusu

Okul ödevine gerekli olunca, arayıp tarasa da nüfus kâğıdını bulamaz Ali; yenisi için başvurulur. Böylece şaşırtıcı bir gerçek ortaya çıkar: Ali’nin soyadı kayıtlarda, sonuna Ç eklenip “Hoşgörüç” olarak yanlış yazılmıştır. Babası öfkeli, Ali’yse Ç harfinden pek memnundur. Tek bir harf, bambaşka biri yapacaktır onu ve işte sosyal paylaşım sitesinde de, okulda da “Bay Ç” olarak tanınmıştır bile. Ancak, her şeyin tüketilip çöpe atıldığı bir dünyada, Ali Hoşgörüç nasıl direnecektir?..

 

Behiç Ak
YAZAR

Behiç Ak

Behiç Ak, Samsun’da doğdu. İstanbul’da mimarlık öğrenimi gördü. 1982’den beri Cumhuriyet gazetesinde bant karikatür çiziyor. Oyun yazarlığıyla da tanınan sanatçının Fay Hattı, Tek Kişilik Şehir, Bina ve Ayrılık gibi tiyatro oyunları yurtiçinde ve dışında sahneleniyor. Film sansürü hakkında ödüllü bir belgesel filmi olan Ak’ın yazıp çizdiği çocuk kitapları ise küçüklerin gözdesi. Bu resimli kitaplarından bazıları, Japonya’da da yayımlanan Kedi Adası, Rüzgârın Üzerindeki Şehir, Uyurgezer Fil ile Günışığı Kitaplığı tarafından özgün bir tasarımla yenilenen Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı, Bilyeler ve Gökdelene Giren Bulut. Benim Bir Karışım’la başlayan “Tombiş Kitaplar” dizisinin yanı sıra sanatçının, […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
2. baskı
7. baskı
5. baskı
9. baskı
6. baskı
17. baskı
6. baskı
28. baskı
13. baskı
15. baskı
18. baskı
10. baskı
17. baskı
45. baskı
21. baskı
37. baskı
12. baskı
34. baskı
26. baskı
47. baskı
36. baskı
24. baskı
38. baskı
43. baskı
17. baskı
48. baskı
71. baskı
31. baskı

2014 ÇOGEM Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü

2013 Çocuk ve
Gençlik Yayınları
Derneği (ÇGYD)
Yılın Çocuk Romanı Ödülü

 

Teknik Özellikler

104 sayfa
120x180 mm
İthal kitap kâğıdı
Tek renk resimli
1. baskı: 2013
52. baskı: 2022
ISBN: 978-605-4603-61-9
Barkod: 978 605 4603 619

Önerilen Sınıflar

3. Sınıf4. Sınıf5. Sınıf

Temalar

tüketimkimlikiletişimFacebookdeğişimarkadaşlıksosyal medyateknolojiaile

Eğitsel Temalar

BİREY ve TOPLUM
BİLİM ve TEKNOLOJİ
İLETİŞİM
VATANDAŞLIK

Scroll to Top