Sevgili Öğretmenim
6. baskı
 
   
Çocuk Kitaplar (8-12 yaş)Öyküler

Sevgili Öğretmenim

Necati Güngör

Editör: Mine Soysal

Okuldan hayata karışan sınıfsız öyküler...

İz bırakan öyküleriyle sevilen ödüllü, usta yazar Necati Güngör, çocuklar için kaleme aldığı bu kitabıyla 2017 Naim Tirali Öykü Ödülü’ne değer görüldü. Kitaptaki 11 öykü, çocukluk çağının en önemli simgelerinden olan öğretmenlerin, her koşulda öğrencilerini kucaklayarak onları yaşama hazırlayabilme gücünü örnekliyor. Karşılıklı sorumlulukların ve fedakârlıkların belirleyici olduğu, sevgiyle örülen öğretmen-öğrenci ilişkilerini öyküleştiren yazar, kendine özgü üslubuyla öğretmenlik mesleğinin değerini yalın bir gerçekçilikle, tarafsız bir anlatımla yüceltiyor. Farklı sosyal yapılarda büyüyen öğrencilerin gereksinim duyduğu iletişimi ve öğretmenlerin okul sınırlarını aşan sorumluluklarını hatırlatırken, her öyküsünü sevgi bağıyla kuşatmayı başarıyor. Arka planda resmettiği Anadolu görünümüyle doğayla iç içe, farklılıklara saygıyla yaşamanın önemini ve dayanışmayı duyumsatırken, okura bambaşka yaşamların da kapısını aralıyor. Usta öykücünün eşsiz gözlem gücü ve yılların deneyiminden süzülen kitap, çocuklara, öğretmenlere ve ebeveynlere duygu yüklü bir okuma deneyimi sunuyor.

Konusu

Sevgili Öğretmenim kitabında yer alan 11 öykü: Sevgili Öğretmenim, Özür, Engeli Aşmak, İçinden Gülen Çocuk, Hatırım İçin, Baba Yurduna Dönüş, Öğretmen Ana, Sanatçı At, Baş Belası, Zurnanın Zırt Dediği Yer, Köyde Bir Prenses.

Necati Güngör
YAZAR

Necati Güngör

1949’da Malatya’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nde okuduğu yıllarda yayımlanan ilk öykü kitabı Yolun Başı (1973), edebiyat çevrelerinde ilgi gördü. 1979’da Sevgi Ekmektir’le Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü’nü, 1990’da Sinema Kuşu Sevgilim’le Ömer Seyfettin Öykü Ödülü’nü aldı. Röportaj dalında Abdi İpekçi Barış ve Dostluk Ödülü’ne ve yine 1990’da Türkiye Jokey Kulübü’nce Yılın Röportajcısı Ödülü’ne değer görüldü. İyiler Genç Ölür (1998) adlı öykü kitabıyla, 1999 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü kazandı. İstanbul’un çeşitli semtlerini nostaljik bir duyarlılıkla anlattığı yazılarını, Bir Taşralının İstanbul […]
 Yazar sayfasına git

Yazarın diğer kitapları

2. baskı
10. baskı
6. baskı
9. baskı

Naim Tirali Öykü Ödülü

2017

 

Teknik Özellikler

128 sayfa
130x195 mm
İthal kitap kâğıdı
1. baskı: 2015
6. baskı: 2020
ISBN: 978-605-9952-59-0
Barkod: 978 605 9952 590

Önerilen Sınıflar

4. Sınıf5. Sınıf6. Sınıf

Temalar

öğretmen-öğrenci iletişimiçocuk işçiokuma sevgisihaksızlıksorumlulukbaşarıhayvan sevgisihastalıkengelli yaşamı

Eğitsel Temalar

OKUMA KÜLTÜRÜ
İLETİŞİM
ERDEMLER
ZAMAN ve MEKÂN
DUYGULAR

Scroll to Top
Scroll to Top