Dünya kenti İstanbul’un tarihöncesinden günümüze 300 bin yıllık masalını anlatan kitap!

Arkeolog, yazar Mine Soysal, Marmara Bölgesi’nin jeolojik oluşum sürecinden, bölgeye gelen ilk insanlara; Yarımburgaz Mağarası’ndan, kurulan ilk köylere; ilk liman kenti Byzantion’dan, Bizans İmparatorluğu’nun dillere destan başkenti Konstantinopolis’e; Osmanlı’nın güçlü başkentinden, günümüzün yorgun megapolü İstanbul’a uzanan benzersiz bir yerleşim öyküsünü anlatıyor. Bulgarca’ya da çevrilen kitap, illüstratör Betül Sayın’ın suluboya resimleriyle canlanıyor. Soysal, her yaştan okura sunduğu bu benzersiz anlatıda tanımadan, anlamadan, İstanbul’u korumanın ve sevmenin mümkün olamayacağına dikkati çekiyor.

Konu Özeti

Kitabın bölümleri: Tarihöncesi -Mağara yerleşimlerinden ilk köylere; İlk Kent: Byzantion -İlk liman kentinden ilk başkente; İlk Başkent: Konstantinopolis -Bizans İmparatorluğu’nun dillere destan başkenti; Osmanlı Başkenti İstanbul -Doğu’nun büyü başkentinden Batılı bir kente; Cumhuriyet Kenti İstanbul -Baş döndürücü değişimlerin biçimlendiği yorgun metropol.

Yayın hakkı BULGARİSTAN’a satılmıştır.

 

Mine Soysal

Yazar ve yayıncı Mine Soysal İstanbul’da doğdu. 1981 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Eski Önasya Dilleri ve Kültürleri Bölümü’nden mezun oldu. 1994’e dek İstanbul Arkeoloji Müzeleri’nde arkeolog, araştırmacı olarak çalıştı, sergileme projeleri gerçekleştirdi; birçok kazı ve yüzey araştırmasına katıldı. 1996 yılında Günışığı Kitaplığı’nı kurdu. Çocuklar için Ala Çocuk Yollarda (2005) adlı manzum öyküler kitabını, çocuklar ve gençler için bilimsel içerikli kitaplar hazırladı. Bugüne dek binlerce öğrenciyle yaptığı sohbetlerden esinlenerek kaleme aldığı başyapıtı Eyvah Kitap!‘ta (2006) çocukların ve gençlerin kitap okuma eğilimlerini, Odada Yalnız ’da (2009) gençliğin önemli sorunlarını öyküleştirdi. Gençler için yazdığı ilk romanı Eylül’de Aşklar‘da (2001) örselenmiş bir ilk aşk devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

6. Baskı

Daralan

Mine Soysal
3. Baskı

Uzakta

Mine Soysal
7. Baskı

Deniz

Mine Soysal
9. Baskı

Eylül’de Aşklar

Mine Soysal
8. Baskı

Ala Çocuk Yollarda

Mine Soysal
7. Baskı

Ülkeler

Mine Soysal
66. Baskı

Eyvah Kitap!

Mine Soysal
7. Baskı

Odada Yalnız

Mine Soysal