Hande Demirtaş - Diğer Yazılar

Kitaplar, edebiyat ve Kezban Akcalı…

19 yıl olmuş onunla tanışalı…

Yayınevimizi yeni kurmuş, yayın alanımızı da çocuk ve gençlik edebiyatı olarak belirlemiştik. İlk çeviri kitabımızın telifinin peşine düşünce yolumuz Akcalı Ajans’a ve Kezban Akcalı’ya çıkmıştı doğal olarak. Türkiye’de yeni kurulmuş bir yayınevi, yalnızca çocuk ve gençlik edebiyatı yayımlayacağını söylüyor ve üstüne üstlük o günlerde pek de küçümsenen bu alanda uzmanlaşma konusunda inat ediyordu… İlk sorusu, “Siz deli misiniz?” olmuştu.

Evet biz deliydik. Ona neden deli olduğumuzu anlattık. Ve o günden sonra, yayıncılık serüvenimizde o da bizim delilik halimize ortak oldu. Ta ki onu kaybettiğimizi öğrendiğimiz geçen Cumartesi gününe dek.

Yayıncılığın içinden gelen biri olarak kurduğu Akcalı Ajans, şüphesiz ki ülkemizde yayıncılık sektörünün gelişmesinde çok önemli pay sahibi. Ama belki yayıncılık sektörünün gelişmesine katkısından daha da önemli bir başka özelliği, Kezban Akcalı’nın biz yayıncılar için her konuda üstlendiği süresiz danışmanlığıydı… Bakarsınız bir gün kargodan Akcalı etiketiyle bir zarf, zarfın içinden de bir kitap geliverir masanıza. Sonra anlarsınız ki, Kezban Hanım bu kitabı okumuş ve sizin yayın çizginize uygun bulmuş, görücüye çıkarmıştır. Ya da telefon çalar ve müzikli kahkahasıyla, Bolonya’da fuarda görüştüğü yayıncıdan dinlediği kitabı sizin için istediğini öğrenirsiniz. Edebiyatta yeni akımları dinlemek, tartışmak üzere Frankfurt Kitap Fuarı sonrası bir kahve buluşması şarttır… Kadıköy Bahariye’deki ajansta, çatılara bakan kitap kokulu odaların raflarında birlikte kaybolmak alışkanlık yaratır, özlenir. Bir ticari ilişkiden daha önce bir edebiyat, bir kitap ilişkisidir sizinle kurduğu. Sizi dünyaya, dünyayı size doğru çeker.

Kitap yayınlamanın ve yayıncı olma bilincinin dünya ölçeğini ustalıkla bizlere taşıdı. Türkiyeli okur Akcalı Ajans sayesinde dünya edebiyatının pek çok önemli yazarı ve kitabıyla buluştu. Yayınevlerini karşı karşıya getirmemek adına kurduğu hassas denge, yayıncılık anlayışının ülkemizde daha hızlı oluşmasını ve yerleşmesini sağladı. Onunla çalışmak, standart bir işi ortak bir heyecana, ortak bir güvene dönüştürebildiği için ayrıcalık ve keyif oldu. Bugün onun ardından bize tek teselli, kurduğu sağlam ekiple aynı çalışma anlayışını devam ettiren Akcalı Ajans’ın varlığı.

İşini çok severek yapan insanların hiç dinmeyen heyecanıyla kucakladı yayıncılarını. Bu heyecanın muzip yansımaları hep parladı gözlerinde… Yayın dünyası geçen hafta çok değerli bir dostu, çok özel bir insanı yitirdi. Erken bir yitirişti bu. Yirmi yıl sonra olsaydı, otuz yıl sonra olsaydı yine erken olacaktı…

Hande Demirtaş

Eyl’14

Facebook Instagram Twitter Youtube