Mine Soysal - Patikalardan

İlkbaharla gelenler…

Çocuklar ve gençler için değerli edebiyat kitapları yayımlayan Günışığı Kitaplığı’nın, İlkbahar 2008 Yayın Kataloğu çıktı. Sadece ilk hafta Türkiye genelinde 10.000 dağıtılan İlkbahar 2008 Yayın Kataloğu,Ağustos ayında çıkacak Güz 2008 Kataloğu’na kadar yayımlanacak yeni kitapları, dizileri ve yeni baskılarında bütünüyle gözden geçirilen kitapları tanıtıyor. Katalogda tanıtılan her kitabın künyesi, konu özeti, yayımlanacağı ay, yazarı ve illüstratörü hakkında kısa bilgilerin yanı sıra önerildiği sınıflar, resmi ders programıyla ilişkilendirilmiş temaları da vurgulanıyor. Anasınıflarından liselere dek her seviye için öneri kitap listelerinden oluşan “Sınıf Listeleri”, hem öğrenim yılı içinde hem de yaz tatili öncesinde eğitimcilerin ve ebeveynlerin seçimini kolaylaştırmaya yönelik. Arkadaki “Fiyat Listesi”nde, yaş gruplarına, türlerine ve dizilerine göre ayrılan bütün kitaplar baskı sayılarıyla birlikte bulunuyor.

İlkbahar 2008 Yayın Kataloğu’muzla birlikte müjdelediğimiz yeniliklerin başında Köprü Kitaplar geliyor. Editörlüğünü eleştirmen, yazar, yayıncı Semih Gümüş’ün üstlendiği, Günışığı Kitaplığı’nın uzman editörü Müren Beykan tarafından yayına hazırlanan bu yeni grup, edebiyatımızın usta kalemlerinin çocuklar ve gençler için yazdığı yapıtlar arasından seçiliyor. İster çocuklar ister gençler için yayımlanmış olsun, Köprü Kitaplar, çağdaş Türk edebiyatıyla çocuklar ve gençler arasında köprüler kurmayı amaçlıyor; genç kâşifleri edebiyatın sonsuz yollarında keşif gezilerine davet ediyor. Köprü Kitaplar’ın ilki dil ustamız Necati Tosuner’in çocuk romanı Keleş Osman. Dizinin yakında yayımlanacak ikinci kitabıysa, Türk öykücülüğünün kurucularından Ömer Seyfettin’in az bilinen öykülerinden derleniyor.

Yeni dönemde ilköğretimin başlangıcındaki küçükler de usta yazarların kitaplarını okuyacaklar. Çocuk kitapları yazarı ve çizeri, karikatürist, yazar ve mimar Behiç Ak’ın son öykü kitabı Güneşi Bile Tamir Eden Adam, iki ay içinde 2. baskısını yapıyor. Tüm dünyanın severek okuduğu fantastik kitaplar yazarı Ursula K. Le Guin’in yazdığı dört kitaplık Kanatlı Kediler Masalı dizisinin ilk iki kitabıysa yaz tatili öncesi kitapçı raflarına çıkıyor.

Pek çok okulda okuma önerilerinin ilk sıralarında yer alan, on binlerce çocuğun başucu kitapları olan Çıtır Çıtır Felsefe dizisine bu dönemde iki yeni kitap ekleniyor. On kitaplık renkli dizinin on birinci kitabı Cesaret ve Korku, on ikinci kitabıysa Mutluluk ve Mutsuzluk.

İlkbaharın Günışığı Kitaplığı’na getirdiği ikinci bir yenilik de, ilk şiir kitabı: Araştırmacı, çevirmen, yazar Necdet Neydim’in Sen Islık Çalmayı Bilir Misin? adlı çok sevilen çocuk şiirleri kitabı, okurlarına estetik bir  görsel şölen sunacak biçimde yayımlandı. Çocuk Kitaplar grubunda, ilk kitabı Bunun Adı Findel’le çok sevilen Andrew Clements’in ikinci romanı Karne Oyunu; 2008 Andersen Ödülü’nün güçlü adaylarından Peter Härtling’in romanı Büyükbaba Taşınıyor ve ikinci baskılarında gözden geçirilen kitaplar Dyan Sheldon’un Çevreci Olmak Zorunda Mıyım! romanıyla baba oğul Dan Gordon ve Zaki Gordon’un Tavan Arasına Yolculuk romanı bulunuyor.

Genç Kitaplar grubunda yeni dönemde okura sunulanlar arasında, bilimkurgu edebiyatın dâhi yazarı Philip Reeve’in beklenen devam kitabı İhanet Altını; İsmet Bertan’ın Karadeniz Amazonları’nı anlattığı ikinci tarihsel romanı Kaplan Kraliçe ve çok ödüllü ünlü yazar Christine Nöstlinger’in sıradışı fantastik romanı Kâğıt Uçakla Gizli Gizli Yolculuk var.

Günışığı Kitaplığı bir yandan da, 31 Mart-3 Nisan tarihlerindeki Bolonya Çocuk Kitapları Fuarı’na hazırlanıyor. Yazarlarımızı ve kitaplarını tanıtan İngilizce kataloğumuz, değişik ülkelerde faaliyet gösteren yaklaşık 400 yayınevi ve ajans tarafından inceleniyor. Sözün kısası, ilkbaharla birlikte artan coşkumuzla çocuk ve gençlik edebiyatımızın en güzel kitaplarını titiz yayıncılık anlayışı ve uzman editöryel yaklaşımla yayımlamanın, kitaplarımızı hem yurtiçinde hem yurtdışında okurla buluşturmanın gururu içindeyiz.

Facebook Instagram Twitter Youtube