Mine Soysal - Patikalardan

Hıçkıdık tuttu bizi!

Hıçkırıyorum bugünlerde! Aslında, bütün yayınevi hep birlikte hıçkırıp duruyoruz nicedir! Korkunç Gıcık III. Hıçkıdık Dizisi’nin ilk kitabı Ejderhanı Nasıl Eğitirsin, editörlükten grafik atölyemize, satış-pazarlama ekibinden santrala kadar hepimizi hıçkırıklar içinde hoplatıyor kaç zamandır. Neyse ki, ilk kitap kitapçı raflarına çıktı da, tek başımıza hıçkırmaktan kurtulduk. Artık isteyen herkes, “sivri” bir zekâyla kurgulanmış bu çok komik, çok güncel, çok “gerçek” diziyle tanışıp, bizim gibi kıkır kıkır gülecek, hıçkıracak.

Yazar ve illüstratör Cressida Cowell’ın usta işi zekice kurgusu, hınzır desenleri, Müren Beykan’ın yetkin editörlüğü ve Mine Kazmaoğlu’nun pırıltılı çevirisiyle yayımlamaya başladığımız dizi, dokuzdan doksan dokuza her yaştan okur için unutulmaz kitaplardan oluşuyor. Özellikle okumayı, kitapları sevmediğini sanan çocuklara meydan okuyan bu baş döndürücü dizi yetişkinler için de eğlenceli bir okuma deneyimi sunuyor. Pek çok açıdan bir komedi harikası olan dizinin “Ejderhanı Nasıl Eğitirsin” adlı ilk kitabını, yaklaşan yaz tatilinde çocuklar kadar, diğer aile üyeleri de güle oynaya okuyabilecekler. Şimdilik dört kitabı yayımlanan ve ülkemizde de bir yıl içinde tamamlanması planlanan dizi, 2009 yılında sinema filminin de gösterime girecek olmasından anlaşılacağı gibi, aile arasında keyifli ortak okumalara olanak tanıyor.

Dizinin yazarı Cressida Cowell ilginç biri. Ailesine ait bir adada büyümüş! Eğer kendinize ait bir adada büyümüşseniz, yarattığınız fantastik takımadada, kaba saba Vikingler’in yaşadığı bir köyü ve onlar kadar matrak komşularını düşlemek için fazla zorlanmayabilirsiniz. Babanızın adı Kayıtsız Zebella, kankanızın adı Balıkayak, birlikte büyüdüğünüz arkadaşlarınızın adı İtkokan Otkafa ya da Sümüklüküstah olabilir…

Dizinin en etkileyici yönü, hem kahramanı Hıçkıdık’ın hem diğer karekterlerinin gerçekliği. Kendinden güçlü kuvvetli, vurdu mu kıran, ürkütücü bir şef olması beklenen çelimsiz ve sıradan çocuk Hıçkıdık’ın üstesinden gelmek zorunda kaldığı konular, çocuklarımızın her gün yaşadığı gerçekliğe akılcı bir üslupla işaret ediyor. Hıçkıdık aslında, istediğimiz her konuda en önde, en başarılı, en lider olmasını beklediğimiz çocuklarımızın bileşimi. O, yetişkinlerin beklentileriyle kendi çocuk zamanının arasında sıkışan, ezilen, debelenen; bir yandan da yaratıcı zekâsıyla gelişmeye, değişmeye, büyümeye çalışan milyonlarca çocuk. Bu nedenle çocuklarımızla birlikte ailelerin ve eğitimcilerin de diziyi okumasının büyük yararı var kanımca.


Bu ilkbahar Türkiye’ye bir başka geldi. Sanki yılların sessizliği kırıldı nihayet. Kent meydanlarını barış, adalet, hukuk, eşitlik, kardeşlik ve sevgi dileyen milyonlar doldurunca, yeniden her derdin üstesinden gelebileceğimize inandık; ulusca yeniden güven duyduk kendimize. Böyle hissedince, günün birinde okuyan bir ülke de olabileceğimize inancım artıyor. Hele yaz tatili kapıyı çalmışsa, yeni kitapları anmadan geçmek olmaz…

Tatili keyifli geçirmek isteyen bütün çocuklar için, 10. kitabı Doğa ve Kirlilik ile tamamlanan Çıtır Çıtır Felsefe dizisini, dört kitabı 2. baskısında yenilenen çılgın Zamanda Gezinen Üç Kafadar dizisini ve dördüncü kitabı İntikam Planı haziran ayında yayımlanacak Beter İkizler dizisini; gençler içinse, bilimkurgu başyapıtlarından sayılan Evrendeki Son Kayıt’ı ve devam kitabı Başkadeniz’e Dönüş geçenlerde yayımlanan 100Dünya’nın Gizli Yüzü’nü öneriyorum. Tarihsel romanlar okumayı sevenler için, Golat Kalesi Tutsağı, Troia Surlarının Ardında ve Haremağasının Sırrı unutulmaz seçenekler. İster öğretmen olsun, ister anne baba, gençlerle iletişimde zorlanan yetişkinler önceliği Christine Nöstlinger’in gençlik romanlarına vermeliler. Hadi Ama Baba!, İşte Şimdi Hapı Yuttum! ve Arkadaş Dümeni kadar çocuk kitapları Lollipop ve Konuk Değil Baş Belası da pratik ipuçlarıyla dolu edebiyat eserleri.

Küçükleri de unutmamalı elbette. Okumayı henüz öğrenen ya da yeni öğrenecek olanlar için yine Christine Nöstlinger’in altı kitaplık renkli Mini dizisini; Müren BeykanAhmet Beykan ikilisinin hazırladığı Evler, Türü Tükenen Hayvanlar, Uçaklar ve Gemiler gibi özgün okumalı boyama kitaplarının bulunduğu İlk Kitabını Kendin Boya dizisini; ünlü yazar Bernardo Atxaga’nın yazdığı Kendini Aslan Sanan Şola ile Betül Sayın’ın yazıp resimlediği 5 Çocuk 5 İstanbul gibi renkli öykü kitaplarını güzel bir yaz tatili için öncelikle öneriyorum.

Son sözüm bütün yetişkinlere: Çocuklarımızın tatilde keyifle okuyacağı kitaplar edinmeleri için çaba göstermenizi, istediğiniz kitabı okumaları için baskı yapmamanızı, kitapları okumayı denemesine, okuyamadığını bırakıp başka birine geçmesine olanak tanımanızı ve en önemlisi, en az çocuklarımız kadar kitap okumanızı diliyorum. Bir de, 22 Temmuz’da bulunduğunuz doğru adresinizde oy vermenizi.

Hoş gelsin yaz mevsimi… Hoş geçsin… Sevgilerimle…

Facebook Instagram Twitter Youtube