Yıllardır binlerce çocuğun severek okuduğu, edebiyatın klasiklari arasında anılan Şeker Portakalı’nı öğrencilerine okutan bir öğretmen hakkında soruşturma açıldı.

Brezilyalı yazar José Mauro de Vasconcelos’un 1968’de kaleme aldığı, devamında Güneşi Uyandıralım ve Delifişek‘in geldiği yarı-otobiyografik üçlemesinin ilk kitabı, yazıldığından bu yana binlerce çocuğa ulaşmış ve dünya klasikleri arasında hak ettiği yeri almış Şeker Portakalı, bugün bir soruşturmanın odağında.

Behiye Doktor Nevhiz Işıl İlköğretim Okulu’nda (İstanbul, Bahçelievler) görevli bir Türkçe Öğretmeni, Şeker Portakalı’ nı 7. sınıf öğrencilerine ödev olarak verdi. Çocuğuna bu kitabın okutulduğunu gören bir veli de, Başbakanlık İletişim Merkezi’ne (BİMER) bir şikâyet dilekçesi yazarak, kitabın Türk örf ve adetlerine aykırı olduğunu ve argo kelimler içerdiğini belirtti. Okulun bağlı olduğu Bahçelievler İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü de, BİMER’in talimatı üzerine kitabı okutan Türkçe öğretmeni hakkında soruşturma başlattı. Eserin, Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından ortaöğretim öğrencilerine okutulması gereken 100 Temel Eser arasında olması da, ayrıca dikkat çekiciydi.

Nilay Vardar’ın Bianet’teki haberinde, soruşturmayı talep eden velinin kitabı okuduktan “şok olduğunu” ifade ettiği ve romana yönelik “müstehcenlik” vurgusu yapıldığı belirtildi. Velinin bir şikâyet noktası da, romanın başkahramanı Zeze’nin küfür etmesi, bu küfürlerin ardından “Bunları kullanmak için yaşın çok küçük, hiç hoş değil,” şeklinde ayıplayan, telkin içeren cümlelere yer verilmemesiydi.

Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı Barış Uluocak, kitabın MEB tarafından 100 Temel Eser kapsamına alınmış olup olmamasına bakılmadan il ve ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından böyle bir soruşturma açılmasını “büyük bir cahillik” olarak değerlendirdi.

Aynı günlerde, John Steinbeck’in dünyaca ünlü romanı Fareler ve İnsanlar’ın, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu tarafından “sakıncalı” bulunması da, 2013’te mücadelesini sürdüreceğimiz başlıca konulardan birinin sansür olduğunu hazin bir şekilde hatırlatır nitelikte.

Facebook Instagram Twitter Youtube