John Steinbeck’in dünyaca ünlü romanı Fareler ve İnsanlar’ın bazı bölümlerini “sakıncalı” bulan İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu, hazırladığı inceleme raporunu Milli Eğitim Bakanlığı’na gönderdi.

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) ortaöğretim ve liselerde okutulması için önerdiği 100 Temel Eser listesinde yer alan iki kitap, bugün şikâyete ve sansüre konu oldu: José Mauro de Vasconcelos’un binlerce çocuk tarafından sevilerek okunan Şeker Portakalı adlı kitabı ve John Steinbeck’in edebiyat klasikleri arasında önemli bir yere sahip romanı, Fareler ve İnsanlar.

Birgün gazetesinden Gülsen Candemir’in haberinde, İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü Kitapları İnceleme ve Değerlendirme Komisyonu’nun, Fareler ve İnsanlar’ ın dört farklı yayınevi (İnkılâp, Sel, Varlık, Remzi) tarafından yayımlanan baskılarını sayfa sayfa “gayri ahlaki” incelemeye tâbi tuttuğu ve bazı sayfalarının “ahlaki olmayan” bölümler içerdiğine karar vererek, MEB Destek Hizmetleri Genel Müdürlüğü’ne dilekçeyle başvurduğu belirtildi.

Dilekçenin içeriğine ve “sakıncalı” bulunan sayfalara ulaşmak için tıklayın.

İzmir İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Fareler ve İnsanlar’ a yönelik yasaklama önerisine tepki gösteren Eğitim Sen, bilimsellikten uzak bulduğu teklifin yeniden gözden geçirilmesini istedi. Eğitim Sen 1 No’lu Şube Başkanı, rehber öğretmen Abdullah Tunalı da, “çocukluktan çıkmış, yetişkinleşme sürecine girmiş lise öğrencilerinin bu kitabı okumasında pedagojik olarak hiç bir sakınca görmediğini” belirtti.

Facebook Instagram Twitter Youtube