MS-Parilti. Dernegi.etkinlik

 

Günışığı Kitaplığı, Parıltı Görmeyen Çocuklara Destek Derneği‘nde 11 Şubat Cumartesi günü düzenlenen etkinlikte gençlerle buluştu. Yazar, yayıncı Mine Soysal’ın konuşmacı olduğu söyleşi, 14-18 yaş arasındaki görme engelli gençlerin aktif katılımıyla neşeli bir sohbete dönüştü.

2003 yılından beri, görmeyen çocuk ve gençlerin eğitim ve gelişimine destek olarak kendisiyle barışık, çevresiyle uyumlu ve meslek sahibi bireyler yetiştirmeyi amaçlayan Parıltı Derneği’nin Rehabilitasyon Merkezi olan Kabartma Düşler’de, Mine Soysal’ın kaleme aldığı Eylül’de Aşklar kitabıyla ilgili bir sohbet gerçekleşti. Gönüllü okutman eşliğinde kitabı önceden okuyan gençler, kitaptaki Can ve Eylül karakterleri ve onların başından geçen olaylarla ilgili duygu ve düşüncelerini paylaştı. Karşılıklı soru cevapla renklenen etkinlikte gençlerin günlük hayatta aileleri ve çevreleriyle yaşadıkları iletişim zorluklarına değinildi.

Etkinlik sonrasında, anladığını aktarabilmek ve kendini ifade edebilmek adına güzel bir deneyim yaşadıklarını dile getiren gençler, okudukları ve kendilerinden bir şeyler buldukları kitapların yazarlarıyla sohbet edebilmenin çok özel bir paylaşım olduğunu belirttiler. Soysal da, görmeyen gençlerin edebiyat söz konusu olduğunda “gören” yaşıtlarından daha çok ve örtülü ayrıntı yakalayabildiğini, onlarla romanı üzerinde onlarla tartışabildiği için çok şanslı olduğunu, etkinlikten büyük zevk aldığını söyledi.

Facebook Instagram Twitter Youtube