Karikatürlerini, yazıp resimlediği çocuk kitaplarını, tiyatro oyunlarını milyonlarca insanın severek takip ettiği Behiç
Ak
, Günışığı Kitaplığı’ndan çıkan Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! ile Ankara Üniversitesi ÇOGEM 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’ne değer görüldü.

Ankara Üniversitesi Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Uygulama ve Araştırma Merkezi’nin (ÇOGEM); edebiyat
yapıtlarının çocuk ve gençlerin gelişim süreçlerindeki yerini, bilimsel bir anlayışla kamuoyu ile paylaşmak; okuma kültürü konusunda duyarlık oluşturmak; sanatçıları nitelikli yapıtlar vermeye özendirmek amacıyla düzenlediği 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Yarışması sonuçlandı.Yasasin C Harfi Kard kpk 1bsk

Çocuk ve gençlik edebiyatının seçkin öncüleri Muzaffer İzgü, Gülten Dayıoğlu, Yalvaç Ural, Adnan Binyazar, Emin Özdemir, Prof. Dr. Selahattin Dilidüzgün ve Prof. Dr. Sedat Sever’in Seçici Kurul Üyesi olduğu yarışmada, Behiç AK’ın Günışığı Kitaplığı için yazıp resimlediği Yaşasın Ç Harfi Kardeşliği! adlı çocuk romanı, Ankara Üniversitesi ÇOGEM 2014 Çocuk ve Gençlik Edebiyatı Roman Ödülü’ne değer görüldü.

Behiç Ak’ın karikatür tadındaki desenleriyle zenginleşen; editörlüğünü Müren Beykan’ın, grafik tasarımını Huban Korman’ın yaptığı kitap, çocukları, aileleri ve eğitimcileri, sanal ve gerçek ortamda biçim değiştiren yaşam felsefesi üzerine düşünmeye davet ediyor.

İlk kez bu yıl verilen ödül, çocuk ve gençlere seslenen yazınsal nitelikli özgün yapıtları topluma kazandırarak, ülkemizde çocuk ve gençlik edebiyatı kültürünün gelişmesine katkı sağlamayı; Türkçe’nin varsıl anlatım olanaklarıyla kurgulanmış edebiyat yapıtlarıyla çocuk ve gençleri buluşturmayı; çocuk edebiyatı alanında nitelikli yapıtlar üreten sanatçıları çocuk ve genç okurlarla buluşturmayı; çocuk ve genç okurların nitelikli çocuk edebiyatı yapıtları konusunda bilinçlenmesine katkı sağlamayı; yazarları, çocuk ve gençlere seslenen nitelikli edebiyat yapıtları yazmaya özendirmeyi hedefliyor.

Yarışma ve ödülle ilgili ayrıntılı bilgiye  www.cogem.ankara.edu.tr  linkinden ulaşabilirsiniz.

Facebook Instagram Twitter Youtube