Edebiyatımızın usta ve devrimci kalemlerinden Leyla Erbil, 19 Temmuz 2013 Cuma günü, uzun süredir tedavi gördüğü Balat Hastahanesi’nde, 82 yaşında hayata gözlerini yumdu.

1950 kuşağının ideolojik ve biçimsel kalıplarını reddeden, üslupta ve anlatımda yenilikçi yazarlarından olan Leyla Erbil, ardında Tuhaf Bir KadınKalanEski SevgiliGecede gibi pek çok neslin severek okuduğu, okuyacağı romanlar ve öyküler bıraktı.

Bireye ve topluma bakışında benimsediği psikanalitik yaklaşımla tanınan yazar, 1970’te Türkiye Sanatçılar Birliği, 1974’te ise Türkiye Yazarlar Sendikası’nın kurucuları arasında yer aldı. Türkiye İşçi Partisi’nin Sanat ve Kültür Bürosu’nda çalışan Erbil, Iowa Üniversitesi (ABD) tarafından 1979’da onur üyeliğine değer görüldü.

2000-2001 Ankara Edebiyatçılar Derneği Onur Ödülü, edebiyat ödüllerine katılmamasıyla bilinen Erbil’in kabul ettiği istisnai bir ödüldü. Bununla birlikte, üyesi olduğu PEN Yazarlar Derneği tarafından, 2002 yılında, “Türk dili ve edebiyatına egemenliği, aynı zamanda insana, hayata ve dünyaya karşı sorumlu aydın tavrı,” nedeniyle Nobel Edebiyat Ödülü’ne aday gösterilen ilk kadın yazarımızdı.

Hepimizde derin izler bırakan Leyla Erbil’i, 22 Temmuz Pazartesi günü, Teşvikiye Camii’nde düzenlenecek cenaze töreninde sonsuzluğa uğurlayacağız.

Facebook Instagram Twitter Youtube