Günışığı Kitaplığı’nın yeni kitaplarını, yazarlarını ve gelenekselleşen öncü projelerini tanıtan Güz 2017 Kataloğu çıktı.

Sözün gücüyle edebiyata tutunduk.

Türkiye ve dünyadan nitelikli edebiyat yapıtlarını her yaştan okurla buluşturan Günışığı Kitaplığı’nın yeni kitaplarını, yazarlarını, okuma kültürümüze değer katan öncü projelerini ve altmarkalarını tanıtan Güz 2017 Kataloğu çıktı. Yurt çapında kitapçılara, kütüphanelere, okullara, sivil toplum kuruluşlarına ve üniversitelere dağıtılan yeni yayın kataloğuna Günışığı Kitaplığı web sitesinden dijital olarak ulaşmak da mümkün.

Ahmet Büke’yi artık çocuklar da okuyacak!

Sait Faik Hikâye Armağanı ve Oğuz Atay Öykü Ödülü gibi önemli ödüllerin sahibi Ahmet Büke, ilk kez çocukların dilinden konuşuyor. Sımsıcak bir aile öyküsünü dillendiren Eyvah, Babam Şiir Yazıyor! ve Annemle Uzayda adlı iki kitaptan oluşan “Zeyno Kitapları”, 2018 Hans Christian Andersen Ödülü’ne aday gösterilen başarılı illüstratör Sedat Girgin’in etkileyici desenleriyle boyutlanıyor.

Behiç Ak yine çokrenkli, yepyeni ve dopdolu!

Yazıp resimlediği “Gülümseten Öyküler”, “Tombiş Kitaplar” ve resimli öykü kitapları koleksiyonlarıyla uluslararası üne sahip sanatçı Behiç Ak, modern insanın çıkmazlarını mizah dolu bir dille eleştirdiği çocuk romanlarına bir yenisini daha ekledi. Bulutlara Şiir Yazan Çocuk’ta “tektip” kavramına karşı çıkan yazar, sıradanlığın kasvetini şiirler ve masmavi gökyüzüyle aydınlatıyor.

Mine Soysal’dan gençler için, Daralan bir dünyanın romanı.

Çocuk ve gençlik edebiyatımızı yenilikçi ve cesur yaklaşımıyla zenginleştiren, okuma kültürü tarihimizde iz bırakan Eyvah Kitap! adlı başyapıtıyla yüz binlerce okura ulaşan Mine Soysal, gençler için yazdığı yeni romanı Daralan’da, kıyıda köşede kalan yaşamları gözler önüne seriyor. Uzak bir kent ölçeğinde, gençlerin kaygılı, öfkeli, küskün ve umut dolu içsesini duyulur kılıyor.

Milyonların okuduğu “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi 30. kitapta!

Felsefeyi çocukların gündelik yaşamına ustalıkla yerleştiren ve tüm dünyada milyonların okuduğu “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisi 30 kitaba ulaştı. Eğitimcilerin ve ebeveynlerin öncelikli okuma önerileri arasındaki dizinin yaratıcısı Brigitte Labbé, Anlaşmak ve Anlaşamamak adlı 30. kitapta günümüzün çokça konuşulan kavramlarını tartışmaya açıyor.

Günışığı Kitaplığı’ndan bulutlara dokunan bir kitap dağı!

Mizah ve gizem dolu çocuk kitaplarıyla çok sevilen Gülsevin Kıral, son romanı Belalı Dörtlü’ye Karşı’da okurlarını haksızlığa karşı birlik olan bir sınıfla tanıştırıyor. Ödüllü yazar Leyla Ruhan Okyay, genç illüstratör Merve Atılgan’ın desenleriyle renklenen Bulut Delisi romanında çocukları uçarı hayallere ortak ediyor. İlk kitabı Berk Mucit Oldu’yla büyük ilgi çeken Kaan Elbingil, yine illüstratör Merve Atılgan’ın desenleriyle zenginleşen ikinci kitabı Berk Operacı Oldu’da okurlarını çok komik yeni bir maceraya davet ediyor. Ödüllü şair, eğitimci Cahit Ökmen’in bin bir duyguyla ördüğü çocuk şiirlerinden oluşan Portakal Yıldızı adlı kitabı, sanatçı Sadi Güran’ın incelikli ve özgün desenleriyle renkleniyor.

Kitapları pek çok dile çevrilen ödüllü İspanyol sanatçı Rocio Bonilla’nın yazıp resimlediği Dünyanın En Yüksek Kitap Dağı, uçmaya sevdalı bir çocuğun okuma serüvenine atılmasını şiirsel bir üslupla anlatıyor. Çocuk edebiyatında 30 yılı geride bırakan Anna Lavatelli, masalsı üslubu ve ilginç karakterleriyle çok sevilen romanı Harika Tarif ile ilk kez Türkçe’de.

Edebiyatın genç sözü: ON8!

Günışığı Kitaplığı’nın, 15 yaşın üstündeki tüm edebiyatseverler için yarattığı genç markası ON8, günden güne genişleyen koleksiyonuyla çoksesli ve çağdaş bir dünyaya davet ediyor. Katalogta yer alan yeni ON8 kitapları arasında, edebiyatın saygın şiir ödüllerinin sahibi, şair, yazar Çiğdem Sezer’in yeni romanı Saklı Bahar ve Alman gençlik edebiyatının ilgiyle takip edilen ödüllü yazarı Susan Kreller’in Türkçe’deki ilk romanı Karda Birdoksan bulunuyor.

Dijital kataloğumuza internet sitemizden ulaşabilirsiniz.

Facebook Instagram Twitter Youtube