Ülkemizin ilk ve tek, yıllık yayıncılık konferansı olan Zeynep Cemali Edebiyat Günü’nün beşincisi, 3 Ekim Cumartesi günü Kadir Has Üniversitesi Cibali Salonu’nda gerçekleşecek. Edebiyata ve kitaplara emek verenlerin, yeni bir gündemle bir araya geleceği konferansa yayıncılar, edebiyatçılar, çevirmenler, tasarımcılar, illüstratörler, akademisyenler, resmi ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, kütüphanelerden ve eğitim kurumlarından yetkililer katılıyor.

Yayıncılığın güncel başlıklarının tartışılacağı tamgünlük konferansın açılış konuşmasını, her yaştan okura dokunan eserleriyle sevilen yazar Feyza Hepçilingirler yapacak. Edebiyatımızın büyülü gerçekçi hikâye geleneğinin temsilcilerinden, usta yazar Latife Tekin’in kapanış konuşmasını yapacağı konferansta; yazar, şair Karin Karakaşlı, anadil ve edebiyat üzerine düşündürürken; çevirmen Kutlukhan Kutlu çeviriye ve çevirmene dikkat çekecek.

Hem yayıncılık, hem dağıtımcılık, hem de meslek örgütlerindeki çalışmalarıyla sektöre uzun yıllardır emek veren Kenan Kocatürk’ün yöneteceği “Yayınevinden Okura Kitabın Satış Süreçleri” paneline, D&R, Ankara Dost Kitabevi ve Kitapyurdu’nun yetkilileri katılacak. İletişim Yayınları yöneticilerinden, deneyimli yayıncı Tuğrul Paşaoğlu ise dijital yayıncılığın geleceğine ilişkin vizyonunu aktaracak.

Sunuculuğunu, çocuk ve gençlik edebiyatının ödüllü yazarlarından Aslı Der’in üstlendiği konferansın içerikleri, e-dergi Keçi’nin Aralık’ta okurlarıyla buluşacak KIŞ 2015 sayısında yayımlanacak.

Edebiyat günü, ülke genelinde büyük bir katılımla sonuçlanan Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2015 Ödül Töreni ile sona erecek.Proje Başkanı Müren Beykan’ın 2015 sonuçlarını değerlendirmesinin ardından, bu yıl yazdıkları “cesaret” öyküleriyle dereceye giren 6, 7 ve 8. sınıf öğrencileri, ödüllerini edebiyatımızın usta isimlerinin elinden alacaklar.

Günışığı Kitaplığı, gün sonundaki kokteylle 20. yılına merhaba diyecek. #edebiyatta20yıl

PROGRAM

08:30  Kayıt ve ikram

09:30  Açılış

09:45  Feyza Hepçilingirler   Açılış Konuşması

10:00  Tuğrul Paşaoğlu   Bugünden Geleceğe Dijital Yayıncılık 

10:35  Karin Karakaşlı   Edebiyatı Anadilde Yazmak, Anadilde Okumak

11:10  Kahve molası

11:35  Panel: Yayınevinden Okura Kitabın Satış Süreçleri

Kenan Kocatürk ( Literatür Yayıncılık, Punto), Betül İşeri (D&R),

Erdal Akalın (Dost Kitabevi), Ayça Bayrak (Kitapyurdu)

12:45  Öğle yemeği

14:00  Kutlukhan Kutlu  Çeviri: Dili Döndürme Sanatı

14:35  Latife Tekin   Kapanış Konuşması

15:20  ZEYNEP CEMALİ ÖYKÜ YARIŞMASI 2015 ÖDÜL TÖRENİ

Müren Beykan Dr.  2015 Sonuçları

20. YIL KOKTEYLİ

 

Facebook Instagram Twitter Youtube