İstanbul Modern, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı, 8. Çocuk Şenliği kapsamında Geleceği Aydınlatan Fenerler adlı programla kutluyor. 22-28 Nisan 2013 tarihlerinde düzenlenen bu özel çalışmada çocuklar, gelecek öngörülerini ve gelecekten beklentilerini sanatla anlatıyor.

Geleceği Aydınlatan Fenerler programı çocuklara resim, kolaj ve tasarım uygulamalarıyla dolu bir etkinlik sunuyor. Çocuklar, müze eğitmenleriyle gerçekleştirdikleri sergi gezisinde farklı sanat formlarıyla tanıştıktan sonra, onlara sunulan malzemelerle bir atölye çalışması gerçekleştiriyorlar: Önceden hazırlanan kâğıt fener formlarını boyayıp, birleştirip, üzerlerine renkli ip, kumaş, pamuk gibi malzemeler yapıştırarak, gelecek için mesajlar üretiyorlar.

İstanbul Modern Çocuk ŞenliğiProgram, öncelikle çocukların sanat yapıtlarını inceleyerek, sanatçıların geçmişi ele alış biçimlerini, bugünü değerlendirmelerini ve yapıtların gelecek öngörülerini yorumlamalarını hedefliyor. Böylece, dünyanın barış ve güzelliklerle dolu bir gezegen olması için nelerin yapılması gerektiğine ilişkin yanıtlarını bulmalarına ve bu yanıtları, sanat ve zaman kavramı arasındaki ilişkiden yola çıkarak tasarladıkları fenerler aracılığıyla duyurmalarına yardımcı oluyor.

22-28 Nisan 2013 tarihleri arasında düzenlenecek 8. Çocuk Şenliği’ne 3 bin çocuk katılacak. 4-12 yaş grubu çocuklara yönelik atölye çalışmaları hafta içi her gün 10:00-16:00 saatleri arasında, hafta sonu ise 10:00-15:00 saatleri arasında, 20 kişilik gruplarla yapılacak. Bir hafta devam edecek bu ücretsiz atölyeler birer saat sürecek.

Ayrıntılı bilgi için: İstanbul Modern

Facebook Instagram Twitter Youtube