Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği (ÇGYD), karikatürleri, çocuklar için yazıp resimlediği kitapları, oyunları ve belgesel çalışmalarıyla Türkiye’de ve yurt dışında milyonlara ulaşan yazarımız Behiç Ak‘ı, çocuk edebiyatının en yüksek para ödülü olan Astrid Lindgren Anma Ödülü’ne (Astrid Lindgren Memorial Award – ALMA) aday gösterdi.

ÇGYD, üyesi olduğu Uluslararası Çocuk Kitapları Kurulu (International Board on Books for Young People – IBBY) tarafından iki yılda bir gerçekleştirilen, çocuk kitapları alanının en prestijli uluslararası ödülü olan Hans Christian Andersen Ödülleri ve çocuk edebiyatının en yüksek para ödülü olup, her yıl İsveç Sanat Konseyi tarafından bir sanatçıya verilen Astrid Lindgren Anma Ödülü için seçtiği adayları açıkladı. Çocuk ve gençlik edebiyatında özgün çalışmaları ve sürekli emeğiyle var olmuş yazar ve çizerlere verilen Hans Christian Andersen Ödülleri’ne yazar dalında Serpil Ural, çizer olarak da Saadet Ceylan; eserleriyle çocuk edebiyatını bugünkü çehresine kavuşturan dünyaca ünlü yazarlardan Astrid Lindgren anısına gerçekleştirilen ALMA Ödülü’ne ise yazarımız Behiç Ak aday gösterildi.

Kitapları 90’dan fazla dile çevrilen, çocuk kitaplarındaki sanatsal bütünlüğü çocukların doğal “hakkı” olarak tanımlamış ve 2002’de hayata gözlerini yummuş İsveçli yazar Astrid Lindgren anısına gerçekleştirilen ALMA, her yıl dünya çapında bir çocuk kitabı yazarına, illüstratörüne ya da alanın emektar bir ismine, İsveç Hükümeti’nin finansmanıyla, İsveç Sanat Konseyi tarafından veriliyor. Ülke, ulus ya da dil ayrımı gözetmeksizin verilen ödülün 2014 adaylarının tam listesi, 9-13 Ekim 2013 tarihlerinde gerçekleşecek Frankfurt Kitap Fuarı’nda duyurulacak. Ödüle değer görülen sanatçı Mart 2014’te belirlenecek ve ödül, Mayıs 2014’te Stockholm’de gerçekleşecek törenle sahibini bulacak.

Hans Christian Andersen Ödülü, IBBY tarafından iki yılda bir, eserleriyle çocuk edebiyatına kalıcı katkıda bulunan, yaşayan bir yazara ve illüstratöre veriliyor. Danimarka Kraliçesi II. Margrethe tarafından da desteklenen ve ilk kez 1956’da yazar dalında verilmeye başlanan ödüle, 1966’da illüstratör dalı da eklendi. Christine Nöstlinger, David AlmondJames KrüssJutta Bauer gibi isimlerin değer görüldüğü, çocuk kitapları alanının bu en prestijli ödülünün 2014 yılı adayları, aynı yıl düzenlenecek Bolonya Kitap Fuarı’nda açıklanacak.

Facebook Instagram Twitter Youtube