Usta öykücü Zeynep Cemali’nin anısını yaşatmak amacıyla, 2011’den beri düzenlenen Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın yedinci yılı görkemli bir ödül töreniyle sonlandı. Proje Başkanı Dr. Müren Beykan, ödül törenindeki konuşmasında 2017 yılı sonuçlarını değerlendirdi ve öykülerin düşündürdüğü önemli satır başlarını paylaştı.

Ülkenin her köşesindeki devlet okullarından ve özel okullardan 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin “dayanışma” temasında yazıp Günışığı Kitaplığı’na gönderdiği yüzlerce öykünün toplumsal ve kültürel bağlamda işaret ettiği noktalar Proje Başkanı Müren Beykan tarafından ele alındı.

Yarışmaya katılımın sınıflara ve illere göre dağılımını değerlendiren Beykan, bu yıl da 6. ve 7. sınıfların ilgisinin yoğun olduğunu; sınava hazırlanan 8. sınıflardan ise, öbür sınıfların yarı oranında öykü geldiğini belirterek şunları söyledi: “En çok öykü yollayan iller, hep olduğu gibi, İstanbul, Ankara ve İzmir’di. Manisa ve Muğla’dan öğrencilerin her yılkinden fazla öyküyle katılması sevindirdi. Yedi yıldır öykü yazmayan illerin –Amasya, Bayburt, Bilecik, Bingöl, Çorum, Hakkâri, Iğdır, Kırşehir, Siirt, Sinop– ve az sayıda öyküyle katılımını hayli çekingen bulduğumuz Adıyaman, Artvin, Gümüşhane, Kars, Kilis, Şırnak, Tunceli, Uşak gibi illerin de 2018’deki yarışmada bizleri şaşırtmasını hevesle bekliyoruz.”

“Dayanışma” iyilik yapmak mı demek?

Öykülerde insanlararası dayanışma örneklerinin ağırlıkta olduğunun altını çizen Müren Beykan, kuşlar arasında, ağaçlar arasında, hatta sözcükler arasında var saydığı dayanışmaları öyküleştiren gençlerin de olduğunu hatırlattı. “Gençler, hem insan yaşamındaki, hem hayvanların ve bitkilerin yaşamındaki dayanışma olasılıklarını, ilginç kurgularla öyküleştirmiş,” diyen Beykan, Kitaplar arasında ya da akreple yelkovan arasında, hatta Dünya ile öteki gezegenler arasında dayanışmanın da kurgulandığına rastladık. Fantastik ve bilimkurgu türünü yeğleyen bu öğrenciler, zoru seçtikleri için her zaman dikkatimizi çekiyor,” dedi.

Müren Beykan, ülkenin çeşitli bölgelerinden gençlerin en çok önemsediği, yazmayı yeğlediği dayanışmanın, arkadaşlar arasında olduğuna işaret etti; dayanışma temasını, aile içinde, kardeşler arasında, komşular, yaşlılar ve hastalarla ilişkilerde işleyen öykülerin eşit ağırlıkta olduğunu aktardı. Proje Başkanı, temanın gençler tarafından yorumlanışına da değindi: “Şaşırtıcı olan, dayanışmayı, muhtaç olana yardım etmek, büyük bir iyilik yapıp gönenmek olarak düşünen öğrencilerin azımsanmayacak sayıda oluşu. Bir o kadar öykü neredeyse sadece iyilik yapmak üzerine kurgulanmış, bir o kadarı da dayanışmanın ‘elbirliği etmek’ gerektirdiğini unutuvermiş. Üstelik, kocaman yardımları bir sefer yapınca, yaşamlar toptan kurtulur diye umut etmiş gençler.”

2017 “dayanışma” öyküleri yayımlandı!

Günışığı Kitaplığı, bugüne dek yarışmada her yıl dereceye giren öyküleri ve seçici kurulların dikkatini çeken “Okumalık Öyküleri” kitap olarak yayımlıyor. Zeynep Cemali Öykü Yarışması Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nın yeni yayımlanan 2017 sayısı, ödül töreni sırasında tanıtıldı. Yeni kitapçıkta, dereceye giren dört öykünün yanı sıra, “Okumalık Öyküler” bölümünde de yedi öykü yer alıyor.

Geleceğin öykücülerini müjdeleyen yeni seçki, her yıl olduğu gibi halk kütüphanelerine, okul ve üniversite kütüphaneleriyle basına ücretsiz dağıtılıyor. Türkiye’nin öykü hafızasına “genç” bir iz bırakan Ödüllü Öyküler Kitapçığı’nın yeni 2017 sayısını ve geçmiş sayılarını gunisigikitapligi.com adresinden okumak ya da indirmek mümkün.


Zeynep Cemali Öykü Yarışması 2018 bilgileri…

2018 teması: KARARLILIK
Tema Cümlesi: “Keçi inadı tutan çocuğa laf geçiremeyeceğini anlayınca sustu.”
Zeynep Cemali’nin Öykü Öykü Gezen Kedi adlı öykü kitabından.

2018 SEÇİCİ KURULU
Çiğdem Sezer, Fadime Uslu, Semih Gümüş, Turgay Fişekçi, Dr. Müren Beykan

Son başvuru tarihi: 22 Mayıs 2018


 

Facebook Instagram Twitter Youtube