26 Kasım 2009’da kaybettiğimiz, edebiyatımızın gözbebeği, usta öykücü Zeynep Cemali’yi sevgiyle anıyoruz.

Çocuk edebiyatımıza ustalara yakışan bir derinlik kazandıran öykücü Zeynep Cemali, 5 yıl önce 26 Kasım 2009’da aramızdan ayrıldığında, aralarında çağdaş çocuk yazınının başyapıtları da bulunan 8 unutulmaz kitap bıraktı. Öykü kitapları; Ben, Çınar Ağacı ve Pufböreği (1999), Gül Sokağı’nın Dikenleri (2000), Çılgın Babam (2004) ve Öykü Öykü Gezen Kedi’yi (2007); öykülerle zenginleşen romanları; Güzelce’de Bir Kaçak, Memo (2001), Patenli Kız (2003), Ballı Çörek Kafeteryası (2005) ve Ankaralı’yı (2010) bugüne dek yüz binlerce çocuk severek okudu.

Zeynep Cemali, 1950′de İstanbul’da doğdu. Ortaokul ve lise yıllarından başlayarak, el sanatları, halı ve kilim ticareti yapan babasıyla birlikte Anadolu’yu dolaştı. Babasının sık sık yinelediği “yaşamak öğrenmektir” deyişi yaşamını büyük ölçüde yönlendirdi. İlk öyküleri 1991’de çocuk dergilerinde yayımlandı. Tanıklık etmekten onur duyduğumuz yazarlık yaşamında, duvarlarını son derece mütevazi seçimlerle ördüğü sessiz kalesinde, sabırla çalışarak, hep çocuklar için birbirinden güzel kitaplar yazdı. Kısa ömründe çocukların yüreğine sadece kitaplarıyla değil, saygıyla, sevgiyle, daima ciddiye alan nazik yaklaşımıyla ve cesaretle dokundu. Bu tutumu sayesinde çok çocuk, ilk kez onun kitaplarıyla edebiyatı sevdi, başka yazarların kitaplarını merak etti.

2011’den beri düzenlediğimiz Zeynep Cemali Öykü Yarışması, onun çocuklara duyduğu tükenmez sevdasının simgesi haline geldi. Ülkenin her köşesinden gelen binlerce öykü, çocukların onun edebiyat davetine nasıl kulak verdiğinin en güzel kanıtı. Yine 2011’den beri düzenlediğimiz ve ülkenin tek edebiyat yayıncılığı konferansı olan Zeynep Cemali Edebiyat Günü de, sektörü geliştiren benzersiz bir bilgi platformu olarak gelenekselleşti. Onun bayrağını dalgalandıran projeler gerçekleştirmek, yayıncılık emeğimize güç verdi, edebiyat tutkumuza direnç kazandırdı. Onsuz geçen bu beş uzun yılda, onun edebiyatımızda bıraktığı derin izleri takip ediyor, onu sevgiyle, özlemle anıyoruz.

Facebook Instagram Twitter Youtube