Günışığı Kitaplığı, İlkbahar 2016 Yeni Kitaplar Kataloğu’nda bir araya  getirdiği yeni kitapları, yazarları ve özgün yayıncılık projeleriyle ilkbahara merhaba diyor.

Yayımladığı seçkin eserlerle çocuk ve gençlik edebiyatına yepyeni bir yol çizen Günışığı Kitaplığı, yayıncılık hayatındaki 20. yılını arşiv değerindeki bir seçkiyle taçlandırıyor. Akademisyen, yazar İshak Reyna‘nın çağdaş edebiyatımızdan seçtiği ve günümüzden geriye doğru sıralanan 53 şairin 159 şiiri, Gece Uçuşları adlı seçkide gençlerle buluşuyor. Genç şairlerden Gonca Özmen’le başlayıp usta şair Yahya Kemal’le son bulan kitapta, aşktan umuda, özgürlükten memleket duygusuna pek çok konu, birbirinden farklı üsluptaki şairlerin dilinden bir araya geldi. Kitabın basın bülteni için tıklayınız. Kitabın kapak görseli için tıklayınız.

İlkbahar 2016 Yeni Kitaplar Kataloğu’ndaki kitaplar arasında; çağdaş öykücülüğümüzün ödüllü yazarlarından Neslihan Önderoğlu‘nun gençler için kaleme aldığı öykülerden oluşan Mutsuz Palyaçolar Örgütü; uluslararası üne sahip mizah ustası Behiç Ak‘ın son çocuk romanı Bebek Annem; farklı yaş gruplarına seslendiği kitaplarıyla tanınan senarist, yazar Sevgi Saygı‘nın serüven dolu çocuk romanı Babaannemin İçine Uzaylı Kaçtı!; çocukları, tarihi günümüze taşıyan sırlarla dolu yolculuklara çıkaran Füsun Çetinel‘in ikinci romanı Sırlar Yolu ve çocuklar için müzikaller de yazan sanatçı Kaan Elbingil‘in ilk kitabı Berk Mucit Oldu bulunuyor.

30 yılı aşkın verimiyle çocuk edebiyatımızın en sevilen yazarlarından olan Sevim Ak, sorumluluk ve otizm üzerine düşündüren Gökkuşağı Yazı adlı son romanıyla Günışığı Kitaplığı okurlarını selamlıyor.

Yabancı dillerden Türkçe’ye kazandırılan kitaplarımız arasında ise; Brigitte Labbé‘nin her yaştan milyonlarca okurun beğenisini kazanan “Çıtır Çıtır Felsefe” dizisinin Türkçe’deki 29. kitabı Hatırlamak ve Unutmak ile 2010 Amerikan Ulusal Kitap Ödülü sahibi Kathryn Erskine‘in Türkçe’ye çevrilen ilk romanı Festival Mühendisi yer alıyor.

Günışığı Kitaplığı’nın bugüne dek yayımladığı kitaplardan derlenen 100’den fazla alıntı ve desenle bezenen, özel tasarım Çizgili Defter de, 20. yılın iz bırakacak sürprizlerinden. Yayınevi, 2015’te peş peşe yitirdiğimiz edebiyat ustalarını, çocuklar ve gençler için yazdıkları değerli kitapların yeni baskılarıyla anıyor. Gazeteci yazar Çetin Altan‘ın çok renkli Alfabe‘si küçük okurların; Oktay Akbal‘ın Kırmızı Yoyo ve Tarık Dursun K.’nın Elde Var Hikâye öykü kitapları ise genç okurların yolunu aydınlatıyor.

Yayınevinin genç edebiyat markası ON8‘in aynı katalogda sunduğu yeni kitaplar arasında, çağdaş edebiyatımızın dikkati çeken öykücülerinden Ahmet Büke‘nin “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nden derlenen Gizli Sevenler Cemiyeti adlı yeni öykü kitabı bulunuyor. Yazarın, ON8 Blog’daki köşesinden derlenen ilk öykü seçkisi İnsan Kendine De İyi Gelir, Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’ne değer görülmüştü.

Kültür, sanat ve edebiyat alanındaki gazeteci ve araştırmacı kimliğiyle de tanınan yazar Sibel Oral‘ın ilk defa 2006’da yayımlanan ve bütünüyle gözden geçirilen Beni Beklerken adlı romanı da ON8’in ilkbahar sürprizlerinden.

Yaş gruplarına göre hazırlanan katalogda, yayınevinin gelenekselleştirdiği öncü projeler de tanıtılıyor. Türkiye çapında 6, 7, 8. sınıf öğrencilerini yazmaya davet eden Zeynep Cemali Öykü Yarışması; edebiyatı yenilikçi içeriklerle tartışan ilk e-dergi Keçi (keciedebiyat.com); Türkiye’nin ilk ve tek, yıllık edebiyat yayıncılığı konferansı Zeynep Cemali Edebiyat Günü; edebiyatın eğitimde yaratıcı yollarla önerilmesini amaçlayan Eğitimde Edebiyat Seminerleri gibi okuma kültürünü destekleyen projeler hakkında bilgiler veriliyor. İnternetten dijital olarak da indirilebilen katalogda, güncel Sınıf Listeleri, Fiyat Listesi ve Adlar Dizini de bulunuyor.

Dijital kataloğumuza internet sitemizden ulaşabilirsiniz: gunisigikitapligi.com/kataloglar/
Katalog kapak görselleri için tıklayınız.

Facebook Instagram Twitter Youtube