Mine Soysal - Patikalardan

Güz sevincimiz!

Ağustosun sıcaklarıyla birlikte vitrinleri renklendiren okul telaşı, medyada sık sık yer alan 100 Temel Eser tartışmalarına karışıyor bugünlerde. Yine bugünlerde Günışığı Kitaplığı’nda coşkulu bir güz sevinci yaşanıyor. Çünkü, geliştirilmiş ve zenginleştirilmiş içeriğiyle çıkan Güz 2006 Yayın Kataloğu’muz, her yaştan okur için nitelikli pek çok yeni kitabın müjdesini verirken, bir yandan da yayınevimizin 10. yılını kutluyoruz.

Son yıllarda 100 Temel Eser adı altında niteliksiz birçok baskının, ilköğretim okullarımızın kitap ihtiyacını karşılamak üzere aldırıldığını, bunun için ciddi ödenekler harcandığını duyuyoruz. Dünya edebiyatının klasikleri arasında sayılan pek çok eserin hasara uğratıldığını, çevirilerinin çarpıtıldığını izliyoruz. Yanlış uygulamalar çocuklarımıza çok zarar veriyor. Büyük kentlerde yaşayan ve kitapla daha kolay buluştuğu varsayılan çocuklarımız da, taşrada yaşadığı için çağdaş ve nitelikli kitapla son derece kısıtlı olanaklarla buluşabilen çocuklarımız da zamanla kitaptan ve okumak fikrinden soğuyor. Sürekli parmak sallayarak öğütler veren, edebiyat estetiğinden iz taşımayan, dünya standartlarında hiçbir kıstasa uymayan, derme çatma ve uyduruk sözde kitaplar çocukları okumaktan uzaklaştırmaktan başka işe yaramıyor. Zaten okumayan insanların yaşadığı bu güzel ülkeye bu konuda daha çok nasıl zarar verilebilir?..

Okurla kasım ayında buluşacak yeni kitabım Eyvah Kitap! son 10 yılda en çok sorguladığım, kafa yorduğum işte bu noktayı tartışıyor. Bir yanda yaratanlar ve üretenler, bir yanda tanıtanlar ve dağıtanlar, bir yanda eğitimciler, bir yanda aileler ve hepsinin ortasında çocuklarımız!.. İster büyük kentlerde ister taşrada yaşasınlar, her dönem değişen yeni modaları nasıl algılıyorlar; kendilerine pompalanan özensiz yaşama biçimleriyle nasıl değişiyorlar; dışlarında kopan her türlü fırtına onların pürüzsüz, yalın ve sevgi dolu dünyalarını nasıl biçimliyor; nelerden, nasıl etkileniyorlar?.. Büyük çoğunluğun günün birinde kitap okumaktan vazgeçmesinin temelinde yatan gerçekler neler? Tartışılması gereken, cesaretle yaklaşmak gereken ne çok sorun var…

Çocuklar, eğitimciler ve aileler için sınırsız bir iletişim kaynağı olacak Çıtır Çıtır Felsefe dizisi de bu konuda önemli bir deneyim sağlayacak. Ülkemizde çocuklar için ilk kez yayımlanacak yetkinlikte felsefe kitapları dizisi aynı zamanda Günışığı Kitaplığı’nın 10. yılını taçlandırıyor. Dizinin ilk kitabı İyi ve Kötü Eylül ayının ilk günlerinde kitapçı rafında yerini aldı. Eğlenceli ve çok renkli dizi, çocukları birer hamur parçası olarak görüp biçimlemeye çalışan yanlış yaklaşımlar yerine, her bireyin farklılık ve yaratıcılık noktalarını keşfetmesine, kendine özgü değerleri ortaya koyarak biçimlenmesine yardımcı olacak doğru yaklaşımları başarıyla örnekliyor.

Evet; Günışığı Kitaplığı, ağustos ayında yayımladığı Güz 2006 Kataloğu’yla birlikte 10. yılını kutluyor. Yayınevimiz kurulduğu 1996 yılından bu yana Türk ve dünya edebiyatından çocuklar ve gençler için kaleme alınmış 127 kitap yayımladı. Daha da önemlisi, yayımladığı her kitabın sürekli yeni baskılarını yaparak, bugüne dek 1 milyona yakın kitabın okurla buluşmasını sağladı. Çocuklarımıza, gençlerimize okumanın ürkülecek bir şey olmadığını, tersine eğlendiren, dinlendiren ve iyi hissettiren bir keyif kaynağı olabildiğini gösterdi.

Günışığı Kitaplığı 10 yıl süresince edebiyat dünyasına, Zeynep Cemali, Tolga Gümüşay, Aslı Der, Yeşim Armutak, İsmet Bertan, Safter Korkmaz gibi yeni yazarlar kazandırırken; tüm dünyada severek okunan Christine Nöstlinger, Philip Reeve, Joan Aiken, Clive Barker, David Almond, Danielle Martinigol ve Laura S. Matthews gibi önemli yazarların Türkçe okunabilmesini sağladı. Rus asıllı Kanadalı yazar Vladimir Tumanov’un ve Brezilya asıllı Amerikalı yazar Eleanor T. Beaty’nin dünya editörlüğünü üstlendi. Her çocuğun “doğru kitabı”nı bularak “okuyan insan” olma şansını yakalaması için, farklı eğilimlere ve beğenilere seslenen birbirinden ilginç kitaplar hazırladı.

Şimdi yeni bir öğrenim yılı, yeni bir sezon açılıyor. Dertleriyle, sevinçleriyle yoğun bir süreç var Türkiye’nin önünde. Biz 10 yıldır yaptığımız gibi, bundan sonraki 10 yıllarda da birbirinden güzel kitaplar yayımlamak, çocuklarımızın okumanın olumlu etkilerinden yararlanmalarını sağlamak için çok çalışmayı sürdüreceğiz.

Facebook Instagram Twitter Youtube