Mine Soysal - Patikalardan

#edebiyatta20yıl

Günışığı Kitaplığı, edebiyat yayıncılığındaki 20. yılını müjdeleyen Güz 2015 Kataloğu’nu tüm ülkede on binlerce adrese ulaştırdı. Genel Yayın Yönetmeni Mine Soysal, katalogta yer alan #edebiyatta20yıl başlıklı sunuş yazısıyla tüm edebiyatseverleri yayınevi adına selamlıyor.

Çocuk ve gençlik edebiyatımıza yepyeni bir yol çizen yayınevi Günışığı Kitaplığı, Güz 2015 Kataloğu ile birlikte 20. yılına merhaba diyor.

Eylül 1996’da, çocuklar ve gençler için nitelikli edebiyat örneklerini yayımlama hayaliyle yola çıktık. Onlara büyümenin bin bir derdiyle yüzleştikleri eğitim ve öğretim yaşamlarında, sığınacakları bir edebiyat adası yaratmak istedik. Öncelikle onlara kulak verdik, onları ciddiye aldık.

İlk günden beri has edebiyatın izinden gittik. Temalardan kurguya, kahramanlardan mekânlara, yeni ve yaratıcı anlatımları cesaretle kitaplaştırdık. Çocuk ve gençlik edebiyatımıza çağdaş bir yorum kazandıran yazarlarla buluştuk. Usta yazarların kaleme aldığı Köprü Kitaplar gibi özgün koleksiyonlar, değerli seçkiler hazırladık. Genç edebiyat markası ON8 ile yeni ufuklara yelken açtık. Yayımladığımız her kitapta didaktik anlatımlardan, önyargı taşıyan kalıplardan ısrarla kaçındık.

Tam 20 yıldır, her yaşın kitap seçme ve okuma özgürlüğünü savunduk. Edebiyatla karşılaşmanın insan yaşamındaki sihirli etkisini ve bu etkinin toplumsal barışa, huzura yansımasını önemsedik. İnsanın her duygu ve düşüncesinin, tüm canlılarla uyumunun, yaşanmış ve yaşanabilecek her şeyin edebiyatın diliyle anlam kazanması uğruna, sansüre ve otosansüre dikkat çektik, inatla karşı durduk.

Türk ve dünya edebiyatının seçkin örneklerini yayımlamakla yetinmedik, edebiyatı yücelten öncü projeler yarattık. Bu projeleri, okuma kültürümüzün zenginleşmesi, kültür sanat ortamımızın evrensel bir duyarlıkla gelişmesi için sorumluluk ve kararlılıkla gelenekselleştirdik:

Edebiyat bayrağımızı gelecekte devralacak gençlerin her geçen yıl daha da çok katıldığı Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nı bütün yurda yaydık.

Edebiyata, kitaplara emek verenler için, Türkiye’nin ilk ve tek, yıllık yayıncılık konferansı olan Zeynep Cemali Edebiyat Günü’nü düzenledik.

Edebiyatın insanla yolculuğunda en iyi yol arkadaşları olabilen eğitimciler ve kütüphaneciler için Eğitimde Edebiyat Seminerleri’ni sürdürdük.

Edebiyata estetik ve kuramsal anlamda emek veren tüm kesimler için, yıllar içinde biriken seminer ve konferans içeriklerimizi süreli e-dergi Keçi’de yayımladık.

Kütüphaneler için, tüm kitaplarımızın MARC Kayıtları’nı hazırlayarak, kesintisiz kataloglama hizmeti sunan ilk yayınevi olduk.

Türkiye’nin dört bir yanında okurlarımızın edebiyatla buluşması için, kitap fuarlarından okullara, kitapçılardan kütüphanelere ulaşmayı sevinçli bir görev bildik.

“Benim kitaplarımı okuyan katil olamasın, savaş düşmanı olsun… Benim kitaplarımı okuyanlar cümle kötülüklerden arınsınlar…” Bugün, edebiyat yayıncılığında 20. yılımıza girerken, Yaşar Kemal’in sonsuzluğu aydınlatan sözleri kılavuzumuz.

Çocukluğun, gençliğin baştacı edildiği, umut dolu, özgür bir ülke hayaliyle barışı, adaleti, eşitliği, hoşgörü ve sevgiyi yılmadan savunmayı sürdüreceğiz.

Mine Soysal

 

Facebook Instagram Twitter Youtube