Mine Soysal - Patikalardan

Dünya Çocuk Kitapları Haftası kutlu olsun!

Her yıl Kasım ayının ikinci haftasının 1919’dan bu yana UNESCO’ya üye ülkeler tarafından Dünya Çocuk Kitapları Haftası olarak kutlandığını, ayrıca bu haftanın ülkemizde de 1947’den beri resmi olarak kutlandığını biliyor muydunuz?

Bu yıl 10-16 Kasım tarihlerine denk gelen Dünya Çocuk Kitapları Haftası, her yaştan  çocuklara, ailelere, yazarlara ve çizerlere, editörlere, kitapçılara, dağıtımcılara, eğitimcilere, kütüphanecilere, tasarımcılara; kısacası emeği geçenlerle, okuyarak emek katanlara kutlu olsun.

Bu haftanın amacı çok açık. Daha çok çocuğun kitapların büyülü dünyasıyla buluşmasını, yaşamını kitapla zenginleştirmesini sağlamak. Bugüne dek kitap konusuna kafa yormuş olsak da olmasak da, hiç olmazsa bu hafta kapsamında çevremizdeki her çocuğun çok sayıda kitap edinmesi için bir şeyler yapabiliriz. Her özel gün ya da hafta gibi Dünya Çocuk Kitapları Haftası da, çocuklar için özenle hazırlanan özel bir yayın türünün varlığını ve kullanımını hatırlatma, önemine işaret etme amacı taşıyor.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nı çevremizdeki her çocuğun kendi yaşına uygun bir kitap edinmesini sağlayarak kutlayabiliriz. Tek bir insanın bile bu koskoca dünyada etkileyebileceği, değiştirebileceği bir nokta bulunduğunu hatırlayarak; bir çocuğa vereceğimiz “doğru” kitabın hem onun yaşamında hem de diğer insanların yaşamında nasıl bir ışık yakacağını, yol göstereceğini öngörebilmeliyiz.

Dünya Çocuk Kitapları Haftası’nda çevremizdeki çocuklara kitap armağan edelim ve elimizden geliyorsa, o kitapları yine onlarla birlikte okuyalım. Sıradan gibi görünen günlük yaşamımızda büyülü bir kapının aralandığını ve o aralıktan size güç veren, taptaze duyguların aktığını göreceksiniz. Nice Çocuk Kitapları Haftası’na!

Facebook Instagram Twitter Youtube