Günışığı Kitaplığı - Diğer Yazılar

Buradaydık… ve şimdi de buradayız

Hobbit’ in izlenme rekorları kırdığı şu günlerde, görmüş olalım olmayalım, ofisimizde en çok konuşulan konulardan biri, bu uzun zamandır beklenen üçlemenin ilk filminin nasıl olduğu, beklentileri ne kadar doyurduğuydu –hemen belirtelim, aramızda bunun bir üçleme olduğundan bihaber olup, “Aa, bugün Cuma!” dercesine sevinenlerimiz de vardı!

Diğer bir konu da, yeni blog’umuzun nihayet yayına giriyor olmasıydı. Ve ziyaretçilerine neler sunacağı…

1 Ocak sabahı, yılın ilk gününde, dünün güzel seslerini kulaklarında hâlâ birer uğultu halinde taşırken bile gönderdiğimiz e-bültene tıklamış, hayatın sunduğu birçok seçenek arasında sitemizi ziyaret etmeye öncelik vermiş, Facebook ve/veya Twitter’daki duyurumuza ilgi göstermiş olan siz Günışığı Kitaplığı’nın yakın dostlarının da tahmin ettiği üzere, bu blog’da konuşacağımız pek çok konu var.

16 yıldır çocuk ve edebiyat, eğitimde edebiyat, okuma keyfi ve “okumama” hakkı, kitap önermek ve okuma listeleri dayatmak, korsanla mücadele ve kütüphane kullanımını teşvik, okuma deneyimini paylaşma, kitaplar üzerine konuşma ama inatla “özet çıkarmama” hakkı üzerine düşündük, yazdık, tartıştık. Bazen hemfikir olmasak da, hemzeminde buluşmaktan hiç geri durmadık. Şimdi, düşünüş süreçlerini birlikte yaşayabileceğimiz, dünyanın dört bir yanında alanla ilgili olan bitenden ve özgün uygulamalardan birlikte haberdar olabileceğimiz, bildiklerimiz üzerine harflerle kafa yorabileceğimiz bu blog’da buluşma zamanı.

İki selam gönderek başlamak istiyoruz yeni yıla: Biri, fantastik anlatımıyla gerçeğe birçoğumuzdan çok dokunmuş usta J. R. R. Tolkien’a, diğeri de sizlere… Okur olduğunu bildiğimiz kadar sesini, düşüncesini, cümlelerini, klavyesinin tıkırtısını da duymak istediğimiz sevgili yazarlara, öğretmenlere, kütüphanecilere, akademisyenlere, yayıncılara, blogger’lara, tüm kitap ve edebiyat severlere…

Gün ışığı, barış ve umut dolu bir yeni yıl olsun. Kitap sayfalarında olduğu kadar, o sayfalara kaynak olan yaşamın her bir köşesinde…

Facebook Instagram Twitter Youtube