Mine Soysal - Patikalardan

2009 yılına ilkbahar geliyor!

Yeni kitaplarımızı tanıttığımız İlkbahar 2009 Kataloğu 30 Mart’ta başlayan Kütüphaneler Haftası’ndan önce elinizde olacak. Çocuk ve gençlik edebiyatının uzman yayınevi Günışığı Kitaplığı yeni kataloğunu yine büyük bir heyecan ve sevinçle hazırladı. 2009 yılının ilk yarısında yayımlanacak kitapların tanıtıldığı kataloğumuzda neler var, şimdiden paylaşmak istiyorum:

İlk Kitaplar grubunda yazar, karikatürcü, mimar Behiç Ak yeni öykü kitabı Kedilerin Kaybolma Mevsimi’nin yanı sıra, çok sevilen resimli öykü kitabı Yüksek Tansiyonlu Çınar Ağacı kitabının tamamen yenilenmiş baskısıyla okurla buluşuyor. Dünya edebiyatının önemli isimlerinden Alexander McCall Smith’in 4 kitaplık Abur Cubur Peşinde dizisinin birbirinden heyecanlı kitapları Balonlu Sakız Ağacı, Patlamış Mısır Korsanları, Çubuk Makarna Düğümü ve Halka Çörek Zinciri.

Çocuk Kitaplar grubunda Sevgi Saygı’nın ilk çocuk kitabı Babam Nereye Gitti? gizemli bir macerayı anlatan etkileyici bir roman. Unutulmaz kitaplarıyla ünlü, çok ödüllü yazar Christine Nöstlinger’in yeni çocuk romanı Aklından Düşünceler Geçen Çocuk, Necdet Neydim’in çevirisiyle ilk kez Türkçe’de. Her yaştan okurun severek okuduğu Çıtır Çıtır Felsefe dizisi, yeni kitapları Liderler ve Diğerleri ile Başarı ve Başarısızlık’la birlikte on dört kitaba ulaştı.

Köprü Kitaplar dizisi büyüyor! Gençleri edebiyatımızın usta kalemleriyle buluşturmayı amaçlayan dizi için iki yeni kitap kaleme alındı: Değerli öykücümüz Necati Güngör’ün çocuklar için yazdığı son kitabı Sessiz Yürek’te insanlarla hayvanları yan yana getiren yedi öykü bulunuyor. Öykücülüğümüzün usta kalemi Osman Şahin’in yeni gençlik romanı Katuna’da Dokuz Ay, Cumhuriyet ideallerinin peşinden giden genç öğretmenlerin Mardin yakınlarında bir sınır köyünde yarattığı değişimi anlatıyor.

Genç Kitaplar grubundaki ikinci kitap bana ait. Farklı sosyal çevrelerde yaşayan gençlerin çok farklı sorunlarını, elden geldiğince “genç” bir yorumla dillendirmeye çalıştığım on üç öykünün yer aldığı kitabın adı, Odada Yalnız. Kitap, Nisan’da çıkıyor.

İlkbahar 2009 Kataloğu’nda yeni kitaplarımız hakkında ayrıntılı bilgiler var. Tanıtılan her yeni kitabın; künyesi, konu özeti, yayımlanacağı dönem, baskı bilgileri, yazar ve illüstratör bilgilerinin yanı sıra önerildiği sınıflar, resmi ders programıyla ilişkilendirilmiş ana ve yan temaları bulunuyor. Anasınıflarından lise sınıflarına kadar her seviye için öneri kitap listelerinden oluşan Sınıf Listeleri‘ne, kitaplarımızın doğru sınıf seviyelerine önerilmesini çok önemsediğimiz için bu kez daha geniş yer verdik. Bütün kitapların yaş gruplarına göre gruplandığı ve kitap ya da dizi adına göre alfabetik sıralandığı Fiyat Listesi de yine kataloğumuzun sonunda.

Küresel ekonomik krizin ülkemiz yayıncılığında yarattığı derin sorunlara inat, İlkbahar 2009 Kataloğu’muzu yayımlamaktan gurur duyuyor; çocukların ve gençlerin nitelikli kitaplarla buluşması için daha da çok çalışıyoruz.

Facebook Instagram Twitter Youtube