Mine Soysal - Patikalardan

15

Günışığı Kitaplığı, edebiyat yayıncılığındaki 15. yılını çağdaş edebiyatımızın 31 usta kaleminin yazdığı birbirinden güzel öyküler, anılar, şiirlerden oluşan 15 kitabıyla kutluyor. 15 yaşın belleklerindeki simgelerini, imgelerini harekete geçiren usta kalemler, kitabı yayına hazırlayan sevgili Müren Beykan’ın davetine muhteşem bir katılım göstererek, genç okurlar için vazgeçilmez bir eser yarattılar. Beykan’ın deneyimli editörlüğüyle yayına hazırlanan kitabın tasarımı Suzan Aral’a ait.

Müren Beykan’ın 15 kitabı için kaleme aldığı sunum yazısını okumak için tıklayın…

15 kitabımız, 15 yıllık edebiyat yayıncılığımızda öğrendiklerimizin, hayal ettiklerimizin; anlatabilmek, gösterebilmek, sunabilmek ve örneklemek istediklerimizin simgesi gibi. Edebiyat ve yayıncılık emeğimizin anlaşıldığını gösteren bir armağan gibi… Kurduğumuz hayali gerçek kılan yazarlar, gençler için gönül birliği ederek hazırladılar bu değerli armağanı. Şimdiki hayalimiz, bu armağanı kucaklamayan, sayesinde çağdaş edebiyatımıza dokunmayan tek bir gencin kalmamasını sağlamak. Hem bu güzel ülkede, hem de tüm dünyada…

Sevgili Müren Beykan, 15 kitabımız için bir son söz yazmamı istediğinde uzun süre elim işlememişti. Artık süremin sonuna gelmek üzereyken, kitabın sonunda yer alan şu satırları yazdım:

Birbirinden güzel öyküler, anılar, şiirler hiç tükenmesin…

Günışığı Kitaplığı’nın 15. yılını taçlandıran bu değerli kitabı okuyanlar, bu deneyimden belleklerinde kalan belli belirsiz izlerle yaşayacaklar bundan böyle. Otuz bir usta kalemin sunduğu bu paha biçilmez edebiyat şöleninin yarattığı izleri takip edenler, yeni öykülere, yeni anılara, yeni şiirlere varabilecekler. Edebiyatın sessizliğine erişebilenler, balinaların gizemli dilini, doruklarda uğuldayan uzayı, tüm canlıların yaşama sevincini ve insan olmanın ağır yükünü duyumsadıkça, mutlu bir gelecek düşleme cesaretini de gösterebilecekler.

Güneş ışıklarının bereketi yeryüzüne düştüğü sürece…

İşte bunun için, 15 yıldır çocuklar “Eyvah Kitap!” demeden büyüsünler, kitaplar yaşamlarının doğal bir parçası olabilsin diye çalışıyoruz. Dünya tersine dönmedikçe, ömrümüz oldukça bunun için çalışmaya değer.

Facebook Instagram Twitter Youtube