Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitap Ödülü

“Hakikatin Z. Hali”ni anlatan öyküler.

Çağdaş edebiyatımızın öykü anlatıcısı Ahmet Büke, ON8 Blog’daki “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi”nde bir yıl boyunca, her hafta öykü yazdı. Karakterlerin öyküden öyküye atladığı bir seçki, yeni öykülerle bir araya geldi. Ödüllü öykücü Ahmet Büke, Mevzumuz Derin’in ardından ON8’deki ikinci kitabı İnsan Kendine De İyi Gelir’de, yatay zamanların derinlikli ayrıntılarıyla hem acıtıyor, hem de kırılgan ruhlara şifa oluyor. Her yaştan okurun ilgi ve beğeniyle okuduğu öykülerin yenileri, her pazartesi ON8 Blog’da yayınlanmaya devam ediyor.

Konu Özeti

Ege’nin bir mahellesindeki insanların trajikomik ve zaman zaman acayip hikâyelerinin anlatıldığı öyküler: Yüklük’ten…, “Hiç Parasız Pulsuz Kalmadım ki”, Yesiç Abi İyidir , Osman Celal Bey’in Nar Hakkı, Hararet Öyküsü, Zamanın Eli Değdi Bize, Dedemin Son Baharı, Bir Avuç Pirinç, 12 Eylül: Eşek Heykeli Diktik, Dev-Genç Suzi, Hepimiz için Bandini, İzmir Yangınları, Seçimler, Bir Şerefiye Meselesi, Hakikatin Z. Hali, Yanağımdan Öptü Kırk Yetim Serçe Doğdu, Ankara Keçisini Sevmeyin Lütfen, Bazen İyi Doyarız, Mesut Kadınlar Fotoğrafhanesi, Kimseye Etmem Şikâyet, Mahallenin En Güzel Kelimesi: Müjde, Feraha Çıkmak, Helva da Helvaymış, Göbek Hayat Kurtarır, Belediye Büyük Öykü Ödülü, “Eşim Narin Bir Kadındır”, Beşer Şaşar, Kurt Seyit (Mahallenin Düşsel Varlıkları -1), Zekiye (Mahallenin Düşsel Varlıkları -2), 6440 / 2 (Mahallenin Düşsel Varlıkları -3), 15.000 Lira (Mahallenin Düşsel Varlıkları -4), Yorgancı (Mahallenin Düşsel Varlıkları -5), Mahalle Nasıl Kurtulur? Osman Abi İyi İnsandı Nihayetinde, İkinci Bahar, Güzel Kara Gözleri Vardı, Üstü Kalsın.

Ahmet Büke

1970’te Manisa’da doğan Ahmet Büke, her ne kadar 1997’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olsa da, ancak yazdığı zaman, “Bir işe yaradım sonunda,” diyebilenlerden. Fantastik eserler yayımlayan Ölümsüz Öyküler Yayınevi’nin düzenlediği “Xasiork 2002” kısa öykü yarışmasında “Kayıp Dua Kitabı” adlı öyküsüyle birincilik ödülünü, 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Bize yaşamın acı, tatlı, bazen tuhaf, bazen de acayip öykülerle akıp gittiğini hatırlatan Büke, İzmir Postası’nın Adamları (2004), Çiğdem Külahı (2006), Ekmek ve Zeytin (2011), Cazibe İstasyonu (2012) ve Yüklük (2014) devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

2. Baskı

Gizli Sevenler Cemiyeti

Ahmet Büke
2. Baskı

Mevzumuz Derin

Ahmet Büke