Aşklara meftun, hikâyelerden mecnun bir mahalle…

Çağdaş edebiyatımızın öykü anlatıcısı Ahmet Büke’nin, ON8 Blog’daki “Sosyal Ayrıntılar Ansiklopedisi” adlı köşesinde her pazartesi yazdığı öyküler, ikinci kez kitaba dönüştü. Dünya Kitap 2015 Yılın Telif Kitabı Ödülü’nü kazanan İnsan Kendine De İyi Gelir ile başlayan yolculuk, Gizli Sevenler Cemiyeti’yle devam ediyor. Birbirinden komik, hüzünlü, tuhaf, hatta gerçekötesi, 24 öykünün derlenmesiyle hazırlanan seçki, yarayı da dermanı da içinde barındırıyor.

Konu Özeti

Çatıların içine çöktüğü, öykülerin lodos yediği ve hatta, klarnetin bir dünyayı yıkabildiği öyküler: Nenem ve Dedem İçin (1. Sözlük, Baykuş, 2. Giz, 3. Korporasyon, 4. Memur, 5. Nef, 6. Pişi, 7. Piyes, 8. Rastık, 9. Tayga Ormanları, 10. Zemberek, 11. Aşk), Evren ve Yalnızlık, Susuzdede, Dana Bayramı, Hayat Çok Acayip, Sorularla İnsaniyet, Hissikablelvuku Yemenisi, Dünya Berberler Günü, Klarnet Bir Dünyayı Yıkabilir, I. Vita Cumhuriyeti Nasıl Sonlandı?, Hatıra Kapanı, As, “Bir Şeyler Olacak Yarın”, Bir Anarko-Bakkaliye Deneyimi, Çalışmak Kötüdür, Hong Kong Pamuk Helva Inc., Uzay, Lodos Yemiş Öykü, Tuhaf Şey, Memnu Hikâye, Yürüyün Anacım, Çatı Mühim Hadise, Önemli Gün ve Haftaları Atlamayın!, Teşekkürler Hayat, Verdiğin Her Şey İçin.

Ahmet Büke

1970’te Manisa’da doğan Ahmet Büke, her ne kadar 1997’de İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü’nden mezun olsa da, ancak yazdığı zaman, “Bir işe yaradım sonunda,” diyebilenlerden. Fantastik eserler yayımlayan Ölümsüz Öyküler Yayınevi’nin düzenlediği “Xasiork 2002” kısa öykü yarışmasında “Kayıp Dua Kitabı” adlı öyküsüyle birincilik ödülünü, 2008’de Alnı Mavide (2008) kitabıyla Oğuz Atay Öykü Ödülü’nü, 2011’de Kumru’nun Gördüğü (2010) ile Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. Bize yaşamın acı, tatlı, bazen tuhaf, bazen de acayip öykülerle akıp gittiğini hatırlatan Büke, İzmir Postası’nın Adamları (2004), Çiğdem Külahı (2006), Ekmek ve Zeytin (2011), Cazibe İstasyonu (2012) ve Yüklük (2014) devamı için tıklayınız

Diğer Kitapları

3. Baskı

İnsan Kendine De İyi Gelir

Ahmet Büke
2. Baskı

Mevzumuz Derin

Ahmet Büke